Home » Archive for 14 Dhjetor, 2018

MËRGATA SHQIPTARE I GËZOHET FORMIMIT TË USHTRISË PAQËSORE TË KOSOVËS

Nga Hilmi GASHI,* Gjermani   Sot ëshë një ditë e datë historike për Kosovën tonë dardane, pasi Kuvendi i Kosovës voton e miraton formimin e Ushtrisë së Kosovës, me tre ligje njëherash, ligjin trinjak: për Ministrinë e Mbrojtjes, Ushtrinë dhe shërbimin në Forcat e Armatosura të Kosovës. Prej nga koha e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës kemi pritur shumë gjatë, plot 10 vite,... 

Thank You USA, mburoja dhe garancia për Kosovën!

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë falenderim për SHBA-në nuk e bëj vetëm unë por të gjithë shqiptarët , për faktin e rolit të jashtzakonshëm dhe vendimtar që kanë luajtuar dhe luajnë SHBA-të në mbështetje të të drejtave kombëtare, të lirisë,të pavarësisë,të shtetndërtimit të shtetit modern dhe për integrimi si të Shqipërisë edhe të Kosovës. SHBA-kanë meritën kryesore... 

USHTRIA E KOSOVËS – MOMENT HISTORIK

Nga Hysen Ibrahimi, kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi Transormimi nga Forca e Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës, Prishtinë, 14.12.2018 Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës është një moment historik. Me miratimin e pakos së ligjeve për FSK, Kuvendi i Kosovës do ta shënojë... 

DËBIMI I MUSLIMANËVE TË SERBISË NË VITET 1830-1867, SIPAS AUTORIT SAFET BANXHOVIQ/disa pjesë të librit/

Shkruan: Xhemaledin SALIHU Shumë shpesh përmendet “Pashalluku i Beogradit, i cili në dokumentet osmane nuk figuron me këtë emër. Pra, ekzistonte vetëm Sanxhaku i Smederevës, në përbërje të të cilit ishte edhe Beogradi. Popullata muslimane/edhe shqiptare-autori/, në hapësirat e Pashallukut të Beogradit, në të cilin shumë pak kishte popullsi etnike turke. Këta quheshin Gangrica... 

NJË “KËSHILLË” PËR “LËVIZJEN PËR UNIVERSITETIN”

Nga Skënder Sadri KAPITI Një  këshillë  të  tillë  do ta kisha edhe për studentët e Kosovës të  cilët duhet të  angazhohen edhe ata po për të njëjtën kauzë  : si  një  Lëvizje antipolitike , kundër elitës politike kosovare e cila mban peng zhvillimin, drejtësinë  , shtetin ligjor, demokracinë  dhe integrimin. Unë po shkruaj për të tretën për Lëvizjen tuaj,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch