Home » Archive for 17 Dhjetor, 2018

THAÇI – VUÇIQIT: HISTORIA NUK RISHKRUHET, SERBIA KA QENË AGRESORI

Presidenti Hashim Thaçi në replikën e tij kundër presidentit serb, Aleksander Vucic ia ka numëruar atij me fakte të bëmat dhe masakrat e kryera nga shteti serb në Kosovë. “Dihet botërisht kush është agresori dhe kush është viktima. Nuk ka dhe nuk do të ndodhë rishkrimi i historisë. Lufta ka ndodhur në shekullin 20-të, prandaj duhet të shikojmë pa drama, pa teatër, pa spektakle,... 

VUÇIQ NË KS TË OKB-SË: TAKSA DHE USHTRIA KANË GODITUR SERBËT

Këshilli i Sigurimit i OKB-së po diskuton në një seancë të jashtëzakonshme për Kosovën, pas kërkesës së Serbisë, pak ditë pas vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës për transformimin e FSK-së në ushtri. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në fjalimin e tij ka thënë se është i frikësuar për të ardhmen e popullit serb në Kosovë. “Jemi në një situatë e... 

“KERCIMI I KRESHNIKËVE NË LOGUN E ZANAVE”

-Kujtesë nga Festivali Folklorik i Gjirokastrës, maj 2015, ku Ansambli “Dardania” i Tropojës shkëlqeu në mënyrë të veçantë me: “Kercimi i Kreshnikëve në Logun e Zanave”. Ideja dhe realizimi: Deli Metalia (Mjeshtër i Madh) Azgan Haklaj (Mjeshtër i Madh)- Mora përgjegjësinë dhe pata kënaqësinë të interpretoj në rolin e korifeut. Kjo valle krijoi një atmosferë... 

JA PSE E TMERRON SERBINË USHTRIA E KOSOVËS

Nga Skënder Sadri KAPITI Shqiptarët në Kosovë festuan me 14 Dhjetor 2018 Formimin e Ushtrisë së Kosovës. Kjo u kremtua si festë kombëtare pasi tashmë Shteti i Kosovës ka të zyrtarizuar Ushtrinë e vet kombëtare, e cila është garantuesja e sigurisë dhe e integritetit të Shtetit të Kosovës. Ushtria është “mbi politikën”  dhe nuk i shërben interesave partiake por atyre kombëtare.Tashmë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch