Home » Archive for 19 Janar, 2019

Kamberi dhe Haziri me ftesë të Shoqatës „Jehona”, kanë udhëtuar drejt Zvicrës

Shaip Kamberi dhe Lutfi Haziri, dy ithtarët më këmbëngulës të idesë që Lugina e Preshevës ti bashkohet Republikës së Kosovës, së bashku sot kanë udhëtuar drejt Zvicrës ku do të kenë takime me diasporën tonë në shtetin helvetik. Ata janë të ftuar nga ana e Shoqatës „Jehona“. Në njoftimin e Shoqatës thuhet: Të nderuar bashkatdhetarë (Mërgimtarë) nga Lugina e Preshevës... 

E mbaj mend mirë Kukel Ndoun…”Kukelin e gjatë!”

Nga Zeqir Lushaj (Foto: Njeriu emblematik, Kukel Ndou i Curraj Epër) Po po, e mbaj mend mirë Kukel Ndoun e Curraje t’Epër. Vinte në shtëpinë tonë në Gri sa here e qitke rruga për Kolgecaj. Ishte dashamirë i babait tim Sadik Selmani. Mua si fëmijë at’herë 10-12 vjeçarë më bënte shumë përshtypje gjatësia e atij burri si lis bjeshke, me siguri mbi 2 metra e 10-15... 

Patriotizmi real-Antiteza kundër tradhëtisë, krimit dhe korrupsionit

Nga Skënder Sadri KAPITI Retorika dhe patriotizmi fals i politikanëve shqiptar janë  mbulesat dhe maskat e krimit, korrupsionit dhe të tradhëtisë së tyre. Retorikave dhe deklarimeve patriotike  të të gjithë liderve të Shqipërisë , politikanë e pushtetarë  të cilët e  kanë drejtuar Shqipërinë atyre u ka dalë boja si mashtrime dhe për dukje e pikë... 

Pse Serbët u bënë vasal të parë, të Perandorisë Osmane!

Në Betejën e Maricës, ku u ndeshën më 26 shtator 1371, sllavët e Gadishullit Ilirik( Serbët dhe Bullgaët etj) me Perandorinë Osmane, pas mposhtjes dy princët serb, pranuan nënshtrimin. Ata u bënë vasal të Perandorisë Osmane, duke i dhënë kontribut edhe në ushtar për zgjerimin e kësaj perandorie. Ky rast shënon rastin e parë që Ortodoksizmi bashkohet... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch