Home » Archive for Janar 20th, 2019

Rugova ishte burrë i urtë, i mençur,diplomat i shkëlqyer dhe strateg i pavarësisë së Kosovës

Nga XHAVIT ÇITAKU[1] Ängelholm, 19 janar 2019 Kështu u tha në Akademinë e sotme përkujtimore në Angelholm të Suedisë e titulluar “Malli për Rugovën” kushtuar figurës së Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. Në këtë event u mbajt edhe “ Dita e plisit” si dhe u përurua  numri i nëntë”Thesari kombëtar i mërgatës shqiptare”, dy leksikon, si dhe disa... 

PVD shqyrtoi situatën politike të krijuar së fundmi në Kuvendin Komunal të Preshevës

K U M T E S Ë Partia për Veprim Demokratik, gjatë ditës së sotme mbajti mbledhje me grupin e këshilltarëve të PVD-së në Kuvendin komunal dhe me anëtarët e Kryesisë së degës.Temë kryesore e kësaj mbledhje ishte situata politike e krijuar së fundmi ku Kuvendi Komunal i Preshevës mbeti pa shumicën e nevojshme, pas momentit që këshilltarja nga grupi i këshilltarëve të APN,... 

Lutfi Haziri: Zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka ripërëritur qëndrimin e tij se zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës, duke shtuar se akush nuk ka të drejtë ta lë anash këtë problem. Këto komente kreu i Gjilanit, njëherit nënkryetar i LDK’së, i ka bërë sot në konferencën “Lugina e Preshevës dhe perspektiva... 

VULIN NË PANIK: EVROPA PO HESHT, SHQIPËRIA E MADHE PO KRIJOHET

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka dërguar një mesazh shumë të qartë diplomatik dhe politik, se Rusia e mbështet çdo zgjidhje që Serbia arrin me Kosovën. Aleksandar Vulin, ministër i Mbrojtjes në Serbi, vlerëson se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch