Home » Archive for Janar, 2019

Në Shqipëri dhe Kosovë duhet VETTING patriotik

Nga Skënder Sadri KAPITI  Në Shqipëri duhet  një VETTING për politikën dhe jo vetëm për të, pasi ka 100 vite që Shqipëria është shtet dhe të gjitha të këqijat Shqipërisë i kanë ardhur nga politika. Politika dhe pushteti në Shqipëri edhe sot ashtu si gjithmonë vepron dhe sillet në mënyrë të papërgjegjshme; thjesht si politikë ambiciesh, egoizmi , korrupsioni... 

KA NDRRUE JETË MUJO BAJRAM SOKOLAJ I MALËSISË SË GJAKOVËS

Nga Hysen OSMANAJ – Tiranë. Dhimbje dhe hidhërim i thellë për ndarjen nga jeta të dajës tonë të dashur, Mujo Bajram Sokolaj i Dragobisë, i Malësisë së Gjakovës (Tropojës) !Mujo Sokolaj ishte një burrë fisnik, i shquar për zgjuarsi, qëndresë e trimëri, ndershmëri, një patriot i njohur, trashëgimtar i vlerave më të mira të familjes së tij. Atdhetar i shquar në luftërat... 

LR-PDSH: Komunikatë

Kryesia e zgjeruar e Lëvizjes për Reforma në mbledhjen e mbajtur më 24 Janar 2019 në Preshevë, shqyrtoi opcionin pêr ristrukturimin e subjektit si dhe situatën e krijuar në Kuvendin Komunal të Preshevës dhe sjellë këtë KOMUNIKATË Pas diskutimeve të shumta nga të pranishmit u vendos që ditëve në vazhdim të hartohet një strategji se si do të duket ristrukturimi i ri... 

Kalifati Otomano-Ortodoks i binomit Erdogan-Putin s’e ndalon dot Shtetin Komb të shqiptarëve

Nga Azgan HAKLAJ – Mjeshtër i Madh Parimi i sovranitetit të kombeve dhe ai i vetëvendosjes, të ratifikuara përkatësisht nga Traktati i Paqes së Vefsalisë dhe Karta e Atlantikut të Veriut janë Alfa dhe Omega e së Drejtës Ndërkombëtare. Historia ka treguar së cënimi i këtyre parimeve fundamentale, të lirisë, sovranitetit e të ardhmes së kombeve ka sjellë vetëm destabilitet,... 

Valon Murati: Taksa ndaj Serbisë mund të qëndrojë për aq kohë sa nuk i dëmton marrëdhëniet me vendet aleate të Kosovës

Murati ka folur të mërkurën në RTK.  “Ne duhet të qëndrojmë rreth çështjes së taksës deri aty sa sigurisht nuk duhet t’i prishim marrëdhëniet me aleatët tanë, sidomos me SHBA-në, por edhe BE-në. ne duhet të rezistojmë deri në masën kur shihet se ta zëmë SHBA  e kanë shumë seriozisht”, ka thënë ai.  “Taksa ka qenë një instrument... 

Nazmi Hajredini dhe Nexhmi Muqiqiku apelojnë tek popullata që ti bashkangjiten „Marshit për Bashkim“

Organizata e OVL Uçpmb në Preshevë, me kryetarin e saj z.Nazmi Hajredini tani më po bënë përgaditjet e fundit për organizimin e „Marshit për Bashkim“ i cili do të mbahet në Preshevë me datë 17 shkurt 2019. Me këtë rast z.Hajredini pati takim edhe me kryetarin e Shoqatës „Çamëria“ zotrin Nexhmi Muqiqiku u kordinuan rreth organizimit në fjalë.Me këtë rast Kryetari... 

ONIŞOR: KOSOVA E SERBIA TË MOS MINOJNË MUNDËSINË E MARRËVESHJES

Rumania mbështet dialogun dhe domosdoshmërinë e sigurimit të një marrëveshje më përputhje me vlerat themelore të BE-së, tha shefi i zyrës ndërlidhëse të Rumanisë në Prishtinë, Daniel Onişor. Sipas tij prioritet i Presidencës Rumune të Këshillit të Bashkimit Evropian, është gjetja e bazës së përbashkët për përparim. Në anën tjetër, shefja e BE-së në Kosovë,... 

RAKIQ: NUK DO TË LEJOJMË BASHKIMIN E MITROVICËS

Kryetari i Listës Serbe dhe kryetari në dorëheqje i Mitrovicës së veriut, Goran Rakiq ka thënë sot se serbët nuk do të lejojë bashkimin e Mitrovicës veriore dhe jugore. Siç transmeton “Telegraf”, Rakiq ka thënë se bashkimi i Mitrovicës, për të cilin ka folur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, “është një mbulesë për spastrimin etnik të serbëve nga qyteti i vetëm,... 

Thaçi: ​Shteti i Kosovës cenohet vetëm atëherë kur lëndohet raporti me SHBA-në

Kështu ka deklaruar presidenti Hashim Thaçi në një konferencë për media takimit me kryesuesit e ekipit negociator, të cilëve ia ka dorëzuar dokumentacionin për dialogun me Serbinë. Sipas tij, raportet me ShBA-në janë më të rëndësishme se çdo interes tjetër, dhe çdo devijim i mundshëm nga ky parim është devijim nga angazhimet strategjike Kosovë – ShBA. Këtë qëndrim... 

KUJTESA SI SHENJË E RESPEKTIT PËR PRIFTIN E SHQIPTARISË DOM ANTON KÇIRA

Mr.sc.Nue Oroshi Plejadës së atdhetarëve idealistë shqiptarë që si kredo jetësore e kishin përparimin dhe ecjën përpara të kombit shqiptarë nëpër periudha të vështira historike iu shtua edhe një atdhetarë shqiptarë – Dom Anton Kçira.Ai gjatë rrugëtimit të dritëjetës u përplas me jetën sepse nuk ishte e lehtë ta lutesh Zotin ku lutej e propagandohej djalli,dreqi... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch