Home » Archive for Janar, 2019

SHALLI I IBRAHIM RUGOVËS

Ramiz LUSHAJ 1.Në qiell kaltëron shalli i Ibrahim RugovësSi fjongo e Pavarësisë së Kosovës… 2.Sot në tokë kulpëron shalli i Ibrahim RugovësMbi atë shall’ po kërcejnë politikanët e Kosovës… Tiranë, 3 prill 2015  Read More »

Rugova ishte burrë i urtë, i mençur,diplomat i shkëlqyer dhe strateg i pavarësisë së Kosovës

Nga XHAVIT ÇITAKU[1] Ängelholm, 19 janar 2019 Kështu u tha në Akademinë e sotme përkujtimore në Angelholm të Suedisë e titulluar “Malli për Rugovën” kushtuar figurës së Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova. Në këtë event u mbajt edhe “ Dita e plisit” si dhe u përurua  numri i nëntë”Thesari kombëtar i mërgatës shqiptare”, dy leksikon, si dhe disa... 

PVD shqyrtoi situatën politike të krijuar së fundmi në Kuvendin Komunal të Preshevës

K U M T E S Ë Partia për Veprim Demokratik, gjatë ditës së sotme mbajti mbledhje me grupin e këshilltarëve të PVD-së në Kuvendin komunal dhe me anëtarët e Kryesisë së degës.Temë kryesore e kësaj mbledhje ishte situata politike e krijuar së fundmi ku Kuvendi Komunal i Preshevës mbeti pa shumicën e nevojshme, pas momentit që këshilltarja nga grupi i këshilltarëve të APN,... 

Lutfi Haziri: Zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka ripërëritur qëndrimin e tij se zgjidhja më e mirë do të ishte që Kosova Lindore t’i bashkangjitej Republikës së Kosovës, duke shtuar se akush nuk ka të drejtë ta lë anash këtë problem. Këto komente kreu i Gjilanit, njëherit nënkryetar i LDK’së, i ka bërë sot në konferencën “Lugina e Preshevës dhe perspektiva... 

VULIN NË PANIK: EVROPA PO HESHT, SHQIPËRIA E MADHE PO KRIJOHET

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin e ka dërguar një mesazh shumë të qartë diplomatik dhe politik, se Rusia e mbështet çdo zgjidhje që Serbia arrin me Kosovën. Aleksandar Vulin, ministër i Mbrojtjes në Serbi, vlerëson se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me marrëveshjen me Kosovën do të përkrahet nga Rusia. Vulin... 

Kamberi dhe Haziri me ftesë të Shoqatës „Jehona”, kanë udhëtuar drejt Zvicrës

Shaip Kamberi dhe Lutfi Haziri, dy ithtarët më këmbëngulës të idesë që Lugina e Preshevës ti bashkohet Republikës së Kosovës, së bashku sot kanë udhëtuar drejt Zvicrës ku do të kenë takime me diasporën tonë në shtetin helvetik. Ata janë të ftuar nga ana e Shoqatës „Jehona“. Në njoftimin e Shoqatës thuhet: Të nderuar bashkatdhetarë (Mërgimtarë) nga Lugina e Preshevës... 

E mbaj mend mirë Kukel Ndoun…”Kukelin e gjatë!”

Nga Zeqir Lushaj (Foto: Njeriu emblematik, Kukel Ndou i Curraj Epër) Po po, e mbaj mend mirë Kukel Ndoun e Curraje t’Epër. Vinte në shtëpinë tonë në Gri sa here e qitke rruga për Kolgecaj. Ishte dashamirë i babait tim Sadik Selmani. Mua si fëmijë at’herë 10-12 vjeçarë më bënte shumë përshtypje gjatësia e atij burri si lis bjeshke, me siguri mbi 2 metra e 10-15... 

Patriotizmi real-Antiteza kundër tradhëtisë, krimit dhe korrupsionit

Nga Skënder Sadri KAPITI Retorika dhe patriotizmi fals i politikanëve shqiptar janë  mbulesat dhe maskat e krimit, korrupsionit dhe të tradhëtisë së tyre. Retorikave dhe deklarimeve patriotike  të të gjithë liderve të Shqipërisë , politikanë e pushtetarë  të cilët e  kanë drejtuar Shqipërinë atyre u ka dalë boja si mashtrime dhe për dukje e pikë... 

Pse Serbët u bënë vasal të parë, të Perandorisë Osmane!

Në Betejën e Maricës, ku u ndeshën më 26 shtator 1371, sllavët e Gadishullit Ilirik( Serbët dhe Bullgaët etj) me Perandorinë Osmane, pas mposhtjes dy princët serb, pranuan nënshtrimin. Ata u bënë vasal të Perandorisë Osmane, duke i dhënë kontribut edhe në ushtar për zgjerimin e kësaj perandorie. Ky rast shënon rastin e parë që Ortodoksizmi bashkohet... 

Johannes Hahn e ka cilësuar si “të mirë dhe të hapur”, diskutimin me Haradinajn

Pasi nuk kishte konferencë për media, Hahn dhe Haradinaj zgjodhën rrjetet sociale të tregojnë për temat e diskutimit. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, Hahn ka vlerësuar se Kosova mund të përparojë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Vizita e parë e vitit 2019 është në rajon, në Prishtinë. Pati një diskutim të mirë dhe të hapur me kryeministrin... 
© 2019 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch