Home » Archive for 5 Shkurt, 2019

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja do të jenë pjesë territoriale e Kosovës

E drejta historike e politike e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës për të qene pjesë e trungut të saj etnik, Kosovës-Shqipërisë është një e drejtë themelore ku popujt-kombet mund të jetojnë të qetë dhe sipas vullnetit të tyre të lirë për vetëpërcaktim-vetëvendosje. Nëse kjo e drejt themelore vazhdon të shkelet edhe më tutje që ajo popullatë të vuaj padrejtësinë historike... 

SIGAL dhe Avni Ponari, histori suksesi dhe vlere

-Në 20 vjetorin e Kompanisë së Sigurimeve SIGAL (në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni)- Nga Dëfrim CANI –publicist 1. Duke ju siguruar se vlerësimet për një njeri si Avni Ponari, nuk vijnë nga këmbëngulja publicitare apo njohja që, njëri apo tjetri ka me këtë personazh publik, po nga marrëdhënia që Ponari dhe njerëzit e dimensionit të tij kanë me shoqërinë shqiptare,... 

ALI AHMETI: NGA NJOHJA RECIPROKE KOSOVË-SERBI PËRFITON I TËRË RAJONI

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, gjatë një takimi sot me Rachel Galloway, ambasadore e Britanisë së Madhe në Maqedoninë e Veriut, biseduan për situatën politike në vend dhe rajon, ndërtimin e BDI-së për dy dekadat në vijim, si dhe për zgjedhjet presidenciale. Ahmeti me këtë rast falënderoi Britaninë e Madhe për mbështetjen në të gjitha proceset... 

VESELI KATEGORIK: TREPÇA ASNJËHERË PJESË E BISEDIMEVE KOSOVË-SERBI

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sapo postoi qëndrimin e tij për Trepçën, pas polemikave që u zhvilluan sot nga BE dhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Veseli theksoi se kurrë Trepça nuk do jetë pjesë e bisedimeve mes dy vendeve. Ja postimi i plotë i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli në “Facebook”: “Trepça, as nuk ka qenë, as nuk është... 

Hasan Muzli SELMI: NË KOHË, KUJTESA DHE BESA E HYSEN GRAJÇEVCIT

Sa fillova të lexoj poezinë e Hysen Grajçevcit  “Në Kohë me Kujtesën” m’u kujtua një rrëfim familjar këtu e pesëdhjetë e pesë vite më parë. Në fshatrat e Malësisë së Gjakovës, Tropojë, kalonin muhaxhirë. Këta, të ikur nga Lufta Serbe. Vinin nga Plava, Gucia, Rozhaja, Tutini, Tregu i Ri, Sanxhaku në tërësi. Gjenin jatak deri sa ndërtonin marrëdhëniet me jetën.... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch