Home » Archive for 11 Shkurt, 2019

Opinion: DISA REFLEKSIONE MBI “PLANIN AMERIKAN” TË MARRËVESHJES EVENTUALE KOSOVË-SERBI

Nga Fehmi Ramadani Para disa ditësh doli një i ashtuquajtur “Plan amerikan” (kështu e kishin cilësuar mediumet e ndryshme të rajonit) që kishte renditur në detaje “Marrëveshjen eventuale Kosove-Serbi”, të cilat duhet thënë nuk i kishim hasur deri me sot dhe që në të vërtetë krijoi një lloj qartësie te pjesa më e madhe e opinionit tonë, por edhe në anën tjetër... 

In Memorian – Mërgata shqiptare e Kosovës po e ndjen mungesën e Arian Dacit

Nga Hilmi GASHI – Gjermani Populli shqiptar i shtyrë nga vuajtjet e reprezaljet që përjetojë nga serbo-sllavët, ju desht të marrin rrugët e mërgimit, të kërkojë shpëtim në shumë vende të Europës e të botës së civilizuar, deri në Amerikë e Kanada, si dhe deri në Australi e Zelanden e Re. Kjo pjesë shqiptare e Kosovës, e ndarë fizikisht nga vendlindja, familja e... 

Hysen Gecaj: Për FSK-në mosmbështetja nga SHBA-ja do të ishte e keqe

Gecaj ka komentuar kështu në RTK 3, pas suspendimit të vizitës në Kosovë nga ana e  Gjeneralit Orr, Komandant i Gardës së Iowas.   “Këto duhet kuptuar si vërejtje serioze. FSK deri tash ka përfituar shumë nga SHBA-ja. Nëse ka masa ashti siç I ka paralajmëruar SHBA për FSK-në, atëherë do të kishte pasoja të mëdha. Ndërprerja e mbështetjes dhe e trajnimeve do ta kthehnte... 

Një gjeneral i SHBA-së anulon vizitën në Kosovë-shkak taksa ndaj Serbisë

Gjenerali amerikan i gardës kombëtare të Iowas, Timothy Orr, anuloi një vizitë që e kishte paraparë ta bëjë në Kosovë shkak të refuzimit qeverisë së Kosovës për heqjen e taksës ndaj Serbisë. Kosova fillon të ndjejë pasojat e refuzimit të heqjes së taksës ndaj prodhimeve të Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës. Kërkesa drejtuar qeverisë së Kosovës, për heqjen... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch