Home » Archive for 21 Shkurt, 2019

Kurz: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen ne dhe Amerika nuk duhet të jemi pengues qoftë edhe për shkëmbim të territoreve

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë folur edhe për Kosovën. Siç shkruan agjencia austriake e lajmeve APA, Kurz ka folur me presidentin Trump edhe rreth dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, ku Austria ka kërkuar më shumë përfshirje nga Uashingtoni. “Në Kosovë, SHBA ka një pozicion shumë... 

Ministria e parë përgjegjëse për sistemin e decentralizimit

Ali Hertica Zhvillime të ndryshme kanë çuar në humbje të konsiderueshme të kuptimit në tremujorin e fundit të një shekulli për qeverinë dhe parlamentin. Më parë ky seksion adresoi zgjerimin e fuqisë së Bashkimit Evropian në kurriz të lirisë së veprimit në Shtetet Anëtare, por edhe të operacioneve të mëdha të decentralizimit. Përveç kësaj, ka pasur formimin e organeve... 

Edi Rama: S’kam rënë nga qielli, edhe unë kam gabuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh në një komunikim të drejtpërdrejtë nga rrjetet sociale se edhe ai nuk është i pagabueshëm, por kur e ka kuptuar një gjë të tillë, ka bërë hapa mbrapa dhe ka kërkuar edhe ndjesë. Kreu i qeverisë hodhi akuza të forta drejt opozitës duke theksuar se me veprimet e fundit, avazi ka arritur kulmin. “Opozitës i dhamë të gjithë... 

Opinion: Kush është për ndarjen e Kosovës është kundër UÇK-së, SHBA-ve, NATO-s dhe kundër Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Kosova shqiptare qindra e mijra vjeçare sot mbushi 11 Vjetorin e Pavarësisë.  Sot këtë shkrim të shkurtër në këtë Ditë të Madhe Kombëtare do t‘ia kushtoj  faktit të asaj se po flitet e përflitet shumë për mundësinë e korigjimit te kufijve apo të ndarjes së Kosovës. Ata  të cilët janë për ndryshim,korigjim apo shkëmbim territoresh... 

Shqipëri: Mbyllet pa incidente protesta e opozitës

Protesta masive e opozitës, përballë Parlamentit, të enjten përfundoi pas tri orësh, pa incidente dhune. Disa fishekzjarre dhe bomba molotov nuk arritën të përhapen dhe të dominojnë protestën. Mijra mbështetës të opozitës, të ardhur në Tiranë nga gjithë Shqipëria, kërkuan përsëri largimin e kryeministrit Rama dhe qeverisë së tij dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch