Home » Archive for Shkurt, 2019

Frankfurter Rundschau: Më 12 qershor në Uashington nënshkruhet marrëveshja Kosovë-Serbi

Gazeta prestigjioze gjermane “Frankfurter Rundschau” ka shkruar për detajet e një dokumenti në të cilën SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë shkruar marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë. Gazeta tregon se çka do të ndodhë me Trepçën dhe Liqenin e Ujmanit ndërsa zbulon datën kur kjo marrëveshje nënshkruhet. “Frankfurter Rundschau” shkruan se ndarja mes Kosovës dhe... 

Kurz: Nëse Kosova dhe Serbia pajtohen ne dhe Amerika nuk duhet të jemi pengues qoftë edhe për shkëmbim të territoreve

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me presidentin amerikan, Donald Trump, kanë folur edhe për Kosovën. Siç shkruan agjencia austriake e lajmeve APA, Kurz ka folur me presidentin Trump edhe rreth dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, ku Austria ka kërkuar më shumë përfshirje nga Uashingtoni. “Në Kosovë, SHBA ka një pozicion shumë... 

Ministria e parë përgjegjëse për sistemin e decentralizimit

Ali Hertica Zhvillime të ndryshme kanë çuar në humbje të konsiderueshme të kuptimit në tremujorin e fundit të një shekulli për qeverinë dhe parlamentin. Më parë ky seksion adresoi zgjerimin e fuqisë së Bashkimit Evropian në kurriz të lirisë së veprimit në Shtetet Anëtare, por edhe të operacioneve të mëdha të decentralizimit. Përveç kësaj, ka pasur formimin e organeve... 

Edi Rama: S’kam rënë nga qielli, edhe unë kam gabuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh në një komunikim të drejtpërdrejtë nga rrjetet sociale se edhe ai nuk është i pagabueshëm, por kur e ka kuptuar një gjë të tillë, ka bërë hapa mbrapa dhe ka kërkuar edhe ndjesë. Kreu i qeverisë hodhi akuza të forta drejt opozitës duke theksuar se me veprimet e fundit, avazi ka arritur kulmin. “Opozitës i dhamë të gjithë... 

Opinion: Kush është për ndarjen e Kosovës është kundër UÇK-së, SHBA-ve, NATO-s dhe kundër Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Kosova shqiptare qindra e mijra vjeçare sot mbushi 11 Vjetorin e Pavarësisë.  Sot këtë shkrim të shkurtër në këtë Ditë të Madhe Kombëtare do t‘ia kushtoj  faktit të asaj se po flitet e përflitet shumë për mundësinë e korigjimit te kufijve apo të ndarjes së Kosovës. Ata  të cilët janë për ndryshim,korigjim apo shkëmbim territoresh... 

Shqipëri: Mbyllet pa incidente protesta e opozitës

Protesta masive e opozitës, përballë Parlamentit, të enjten përfundoi pas tri orësh, pa incidente dhune. Disa fishekzjarre dhe bomba molotov nuk arritën të përhapen dhe të dominojnë protestën. Mijra mbështetës të opozitës, të ardhur në Tiranë nga gjithë Shqipëria, kërkuan përsëri largimin e kryeministrit Rama dhe qeverisë së tij dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme... 

Pavarësia e Kosovës një hap i madh drejtë bashkimit të shqiptareve në një shtet të përbashkët

Nue Oroshi (Fjala e mbajtur në Rovinj të Kroacisë nga Mr.sc.Nue Oroshi ,Kryetar i Shoqatës“ Trojet e Arbrit “, më 17 Shkurt 2018 me rastin e 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës) Historia kombtare dhe politike shqiptare ështe gërshetuar me ngjarje të mëdha historike dhe ka kaluar periudha tragjike por edhe krenare gjatë tërë historisë iliro-arbëroro.-shqiptare.Sot... 

Prishtinadhe Tirana do të duhej caktuar një platformë dhe strategji

Shkruan: Refik HASANI Deputetët e ParlamentittëKosovëspërmesplatformës, duke diskutuartëarrijnmiratiminkupërMedvegjë, BujanocdhePreshevë,tëndërtojndhetëmbajnqëndrimpërkëtëkrahinëshqiptare.Vullnetidheplebishiti  i shprehurpërmesëReferendumittëdatës 1 e 2 mars 1992,sakrifica e UÇPMB-ëssëbashku me marrëveshjen e Konçulit do tëduhejtëpranohen. Përmesplatformës... 

Shaban Prelvukaj prej nga Hollanda uron 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Z. Shaban Prelvukaj eshte nga Martinajt e Plave-Gucise dhe jeton ne Hollanden e Jugut, ne Gouda, ne nje kompani biznesi Car Cleaning. Ai eshte mjaft i lidhun me vendlindjen e vet, me historine e kulturen e saj, mjaft i interesuar per publikime e botime per historine e kulturen e saj, mjafty i perkushtuar per zhvillimet shqiptare ne vendlindjen e tij. Ai, para disa vitesh, shkoi deri te selia... 

NE MPOSHTËM VETVETEN PËR T’I QËNDRUAR BESNIK POPULLIT

Nga Xhavit Çitaku[ Recension Synimi i autorëve Saranda Iseni dhe Hysen Ibrahimi në librin “ Dhoma 334” është që një sakrificë sublime e bërë në të mirë të popullit shqiptar të mos lihet në harresë, por të mbetët e shkruar me shkronja të arta në historinë moderne në Iliridë si dhe që të dihet botërisht se si bandat e Nikola Gruevskit kishin... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch