Home » Archive for Shkurt, 2019

Urime Pavarësinë, Kosovë

Në emër të Kosovës Lindore dhe të popullit shqiptarë të Preshevës, Bujanocit dhe të Medvegjës, stafi jonë e përgëzon Kosovën për festën përvjetorit të 11-të si një shtet demokratik, sovran dhe të pavarur. Ne shqiptarët e ktyre trevave etnike shqiptare, mbetemi të përkushtuara që Kosova të prosperojë me hapa të sigurtë drejtë realizimit të aspiratave për integrim... 

THAÇI: SHBA MBËSHTET MARRËVESHJEN KOSOVË-SERBI

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në kuadër të Konferencës për Siguri në Munih, ka zhvilluar një takim me ish-zëvendëspresidentin amerikan, Joe Biden. Në një postim të profilin e tij në Facebook ka postuar një fotografi me Biden ku ka thënë se me të ka biseduar për marrëdhëniet speciale ndërmjet Kosovës dhe SHBA-së. “Ish-zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden dhe... 

Opinion: Federica Mogherini meriton të shpallet person “non grata “në Kosovë

Nga Skënder Sadri KAPITI Federika Mogherini të shpallet person “non grata “në Kosovë, pasi ajo duke shpërdoruar rende detyrën e saj si Përfaqësuese e Larte e BE-se, realisht ajo nuk luan rolin e ndemjetesueses se bisedimeve Kosove-Serbi  pasi ajo është bërë palë  me Serbinë në këto bisedime, apo më sakt ajo po  e kryen më mirë se edhe vetë serbët dhe... 

Sulltan Rama rá: Sovrani merr në dorë fatet e Atdheut

Nga Azgan HAKLAJ Rama e shpura e tij kriminale ia mbathi për në Vlorë. Një shprehje e urtë arabe thotë: “kur nuk shkon Muhameti tek mali shkon mali tek Muhameti”. Por mali i Muhameti është mali i vyrtytit, i moralit, i besimit, i kuvendit me Zotin, ndërsa Rama dhe Rilindja e tij janë sinonim i një mali me krim, hajni, korrupsion e mëkate të panumërta. Uzurpimi i shtetit... 

Në Shqipëri dhe Kosovë ligji dhe morali janë maska të antiligjit dhe antimoralit

Nga Skënder Sadri KAPITI  Moral do të thotë pagabueshmëri, do të thotë  drejtësi,  vërtetësi, liri, humanitet e njerzillëk, mirësi dhe  dobishmëri. Moraliteti e dallon njerezoren e pajisur me arsye  nga shtazëria. Nga morali burojnë edhe ligjshmëria dhe ligjet njerezore. Si morali ashtu edhe drejtësia vijnë nga Zoti për ta ruajtur moralitetin... 

Platforma për dialog nesër do ti dorëzohet Kuvendit, parimi i reciprocitetit elementë kyç në këtë dokument bazë

Bashkëkryesuesi i ekipit negociator Fatmir Limaj ka deklaruar sot se platforma e delegacionit shtetëror të Kosovës do të paraqesë qëndrimin e vetëm zyrtar karshi dialogut me Serbinë. I pyetur se a janë të përfshira në platformë veriu i Kosovës dhe Lugina e Preshevës, Limaj ka thënë se kjo do të bëhet e ditur nesër kur edhe do t’i dërgohet Kuvendit në ora 10.00. Ndërsa,... 

Pushimi mes gjysëmvjetorit të parë dhe të dytë në shkolla vazhdon edhe për një javë shkaku i gripit

Ministria e Arsimit të Qeverisë serbe sot ka marë vendim për vazhdimin e pushimit dimërorë edhe për 1 javë në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme.Shkaku dhe arsyeja për kët vendim është prezenca e epidemisë së gripit i cili ka marë përmasa masive në tër teritorin e Republikës të Serbisë nga i cili janë shënuar edhe me dhjetëra të rasteve me fatalitet, vdekje !  Read More »

MENDUH THAÇI: LETRA E TRUMP PËR THAÇIN, SHANS QË DUHET SHFRYTËZUAR

Kryetari i PDSH-së në Maqedoninë e Veriut, Menduh Thaçi ka thënë se meritorë në marrëveshjen e arritur me Greqinë, ishin bashkësia ndërkombëtare. Thaçi në Klan Kosova theksoi se kjo marrëveshje pati vendimmarrje amerikane, duke apeluar edhe tek lidershipi kosovar që të kenë vëmendje për të pranuar rekomandimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në zgjidhjen e konfliktit... 

KUPCHAN: ÇËSHTJA E SHKËMBIMEVE TERRITORIALE DUHET TË MBETET OPSION

Charles Kupchan, këshilltar i dy presidentëve amerikan, ka thënë se çështja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës e Serbisë duhet të mbetet si opsion në tryezën e bisedimeve midis dy vendeve. Ai ka folur të mërkurën në “55 minuta” në RTK 3. “Çështja e shkëmbimit të territoreve mendoj se duhet të mbetet pjesë e tryezës së bisedimeve, thjesht sepse ofron mundësi... 

SHKON NË 13 NUMRI I VIKTIMAVE NË AKSIDENTIN NË RRUGËN SHKUP-TETOVË

Një aksident tragjik në austradën Tetovë-Shkup u ka marrë jetën të paktën 13 personave, ndërsa rreth 40 persona janë dërguar në spitalet e Shkupit. Numri i viktimave ka arritur në 13, ndërsa rreth 40 persona të tjerë janë shtruar në Spitalet e Shkupit pas lëndimeve që kanë marrë nga aksidenti në autostradën Shkup-Tetovë Këtë e konfirmoi ministri i Shëndetësisë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch