Home » Archive for Mars, 2019

Haziri: Lugina di i bashkohet Kosovës

Lutfi Haziri pret një marrëveshje brenda LDK-së, kur flet për kandidaturën e tij si kryetar i këtij subjekti, ndërsa flet edhe për kandidatët e tjerë.  Ai thotë se demarkacioni ka kusht vizash vetëm në Qeverinë Mustafa ndërkohë kësaj qeverie i janë shtuar kushtet, ndërsa njohja e Serbisë për Kosovën thotë se nuk është kusht për liberalizim vizash. Ekipi negociator... 

Shqiptari që i hyri garës për Këshillin Nacional të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës hapur ka thënë se ndjehet krenar që ka qenë pjesë e ushtrisë së Miloseviqit

Në Luginën e Preshevës u mbajten zgjedhjet për Këshillin Nacional të Shqiptarëve. Por, garës në këto zgjedhje i ka hyrë edhe një person shumë kontrovers për shqiptarët. Bëhet fjalë për Demo Berishën i cili është deklaruar kundër pavarësisë së Kosovës. Por, jo vetëm kaq: Demo Berisha ka qenë pjesëtar i ish-ushtrisë Jugosllave dhe madje ka marrë pjesë në luftën... 

Shqiptarët janë raca më e bukur, shprehet studiusi dhe udhëpërshkruesi françez, Ami Boue

/Përshtypjet nga leximi i librit: Ami Boue, Shqipëria/në Turqinë Europiane/, në përkthim të Ilirjana Angonit, Tiranë, 2011/ Në parathënien e botuesit thuhet se ky libër paraqet Shqipërinë dhe Shqiptarët në kuadrin e Turqisë Europiane. Vepra u botua, për herë të parë më 1840. Libri përmban 6 kapituj me 217 faqe. Studimi i autorit është i gjithanshëm, pra lidhur me historinë,... 

Njoftim: Komuna e Preshevës, nesër (e diel) nuk do të ketë rrymë

Njoftohen qytetarët e Komunës së Preshevës se nesër (e diel – 31.03.2019), nuk do të ketë energji elektrike në tërë teritorin e Komunës së Preshevës prej ora 08:00 deri 18:00. Arsyet e ndërprerjes janën për shkak të servisimit të trafostacionit të tensionit të lartë të energjisë elektrike në Preshevë.  Read More »

RRUGA QË LIDH GJAKOVËN ME TROPOJËN PRITET TË MARRIN EMRIN “ELIOT ENGËL”

Sot, të premten, kah mesdita, më 29 mars 2019, – njofton Portali “Limit.al”, pati një takim të dy kryebashkiakëve të “Gjakovës së Madhe”: Ardian Gjini i Komunës së Gjakovës dhe Besnik Dushaj i Bashkisë së Tropojës (Malësisë së Gjakovës), të cilët bashkëbiseduan për disa projekte të përbashkëta. Gjithashtu, gjatë bashkëbisedimit të sotëm në Bashkinë... 

Igor Soltes: Jam optimist që regjimi i vizave për Kosovën do të hiqet para verës

Igor Soltes, raportues për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka thënë se shpreson dhe është optimist që regjimi i vizave për Kosovën do të hiqet para verës. Ai ka folur në magazinën “55 minuta” te RTK3. “Unë sinqerisht shpresoj që heqja e regjimit të vizave për Kosovën do të bëhet para verës, por kjo varet nga Këshilli i BE-së, disa shtete e kundërshtojnë.... 

Doli nga shtypi libri “Ti je dora e zotit” i autorit Bahri Shyti

NGA: HYSEN IBRAHIMI Sot doli nga shtypi libri i titulluar “TI JE DORA E ZOTIT” i katërti me radhë i autorit Bahri Shyti. Botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Redaktor, Maxhun Smajli, recensent Avni Azizi. Krijimtaria e fillimviteve të shekullit XXI, e z. Bahri Shyti, me të drejtë mund të themi se paraqet poezinë... 

Ambasadori Rus: Korigjimi i kufinjve është një ide e cila promovohet nga zyrtarë amerikanë

Korrigjimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është një prej temave më të nxehta të rajonit, por edhe më gjerë, pasi për të po komentohet në disa shtete europiane. i pyetur për qëndrimin e diplomacisë ruse në lidhje me këtë, Aleksandër Karpushin tha se rusët nuk kanë folur ndonjëherë për këtë temë. “Nuk e kam shumë të qartë se përse ju më kërkoni mua, përfaqësuesit... 

VËSHTRIM LETRAR NGA MR. SADIJE ALITI

Recensuese e librit Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”TË DASHUROSH NUK ËSHTË MËKAT”, Antologji, 48 autorë me 185 poezi, nga mërgata dhe trojet etnike shqiptare. Autorë të librit, Ymrije Beqiri dhe Hysen Ibrahimi. Botues, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Vargje që shfaqin një konglomerat të tërë ndjenjash Rrugëtimi... 

OSBE trajnon mediat e Luginës për konkurset në ministritë përkatëse

Sot në zyrat e OSBE-së në Bujanoc nën organizimin e tyre, u organizua trajnimi për mediat e Luginës së Preshevës për të konkuruar në konkurset e ndryshme të cilat i shpallin ministritë e ndryshme në Beograd. Në këtë takim diskutuan përfaqsuesit e mediave nga Lugina e Preshevës, përfaqsuesit e Administratave komunale të Preshevës dhe Bujanocit, kurse përfaqsuesit e ministrisë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch