Home » Archive for Maj, 2019

Shaqiri dëshiron të fitojë sërish Ligën e Kampionëve

Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri, është shprehur i gatshëm për ndeshjen finale të Ligës së Kampionëve, ku Liverpooli do të ndeshet me Tottenhamin në Madrid. Shaqiri e kishte fituar një herë këtë trofe me Bayernin, derisa dëshiron të fitojë sërish, kësaj radhe me skuadrën angleze. “Kemi pasur një edicion të mrekullueshëm dhe e kemi një finale të madhe para vetes.... 

Bashkimi Kombëtar dhe “patriotizmi” i pseudopatriotëve

Nga Skënder Sadri KAPITI Pseudopatriotët ose patriotët e rrejshëm janë pushteti dhe shtetari demegog e mashtrues, të cilët mundohen të mashtrojnë , të bindin e të kenë si mbështetje politike popullin patriot, patriotët e vertetë, familjet e dëshmorëve, të herojve dhe të veteranëve duke përdorur fjalë e retorika publike e mediatike patriotike në momentet kur ia do interesi... 

Kuvendi arrin konsensus për nismën e Veselit për tribunalin

Kuvendi i Kosovës ka arritur të gjejë konsensus rreth nismës së kryetarit Kadri Veseli për themelimin e Tribunalit të për gjenocidin serb në Kosovë. Të gjitha grupet parlamentare janë pajtuar që të mblidhen së bashku, në një komision ad hoc, për të harmonizuar qëndrimet që më pas të votohet bashkërisht nisma për themelimin e tribunalit.  Grupet parlamentare... 

APN dhe LRPDSH përshëndesin financimin e KNSH-së nga Qeveria e Shqipërisë

Dje, Ministri i punëve të jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj ka publikuar lajmin që ka gëzuar çdo shqiptar të Luginës së Preshevës, ai bëri të ditur që Qeveria shqiptare merrë përsipër financimin e plotë të Këshillit Nacional Shqiptarë në Luginë të Preshevës. Këtë sukses të KNSH-së dhe këtë qasje të re të Qeverisë së Shqipërisë e përshëndetën edhe dy partitë... 

Sharra që preu drunjtë për barikada ishte e oficerit rus

Të dhëna të konfirmuara nga institucionet e Kosovës, treguan se në automjetin e rusit që tashmë është larguar nga Kosova për në Beograd, Mikhail Krasnoschenkov, është gjendur një sharrë motorike për prerjen e drunjve, të cilat u vendosën si barrikadë në fshatin Varagë të Epërme të Zubin Potokut, raporton KosovaPress. Zyrtari rus i UNMIK-ut, u arrestua ditën kur institucionet... 

Rama rri po ta mbajti: 30 qershori është vetëvrasja juaj politike Fati juaj si i Ballaban Pashës nën muret e Krujës!

Nga Azgan HAKLAJ  Edi Rama në sytë e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve është tashmë një kufomë poitike, një simbol i antishtetit, e përtej kësaj një njeri i zvetënuar nga vlerat themelore politike, morale, njerëzore dhe humane.Nëse kryeministrat e Anglisë dhe Austrisë, perandorive simbol të demokracisë dhe qytetërimit dhanë dorëheqje për një të mijëtën e... 

Politika mund të përdoret për të shpjeguar politika të papërgjegjëshëme

Mr.Ali Hertica Politika mund të përdoret për të shpjeguar politikën dhe performanca të arritura të përgjegjëshëme. Sipas teorisë së menaxhimit politik dhe administrativ, rezultatet nuk mund të ndahen nga proceset politike dhe llogaridhënies veç e veç. Prandaj, qeveria duhet të shpjegoj se si rezultatet janë arritur të përgjegjëshëme para qytetarëve të Kosovës,që... 

BESNIK MUSTAFAJ – ISH MINISTËR I JASHTËM I SHQIPËRISË, DO TË JETË FOLËSI KRYESOR NË PROMOVIMIN E VEPRËS TË AMBASADORIT LAUKA

Vepra ma e re e ambasadorit, dr. Islam Lauka: “Kosova e kërcenuar nga gjarpri i shtëpisë”, me 31 maj 2019, ditën e premte, ora 12.30, do të promovohet në Tiranë, në sallën “Classic” (250 vendshe) të Hotel Tirana International. Folës kryesor do të jetë z. Besnik Mustafaj-ish ministër i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë (2005-’07), Presidenti aktual... 

VEPRA E AMBASADOR DR. ISLAM LAUKA: “KOSOVA E KËRCENUAR NGA GJARPRI I SHTËPISË” DO TË PROMOVOHET DHE NË TIRANË

Ramiz LUSHAJ Vepra ma e re e ambasadorit, dr. Islam Lauka: “Kosova e kërcenuar nga gjarpri i shtëpisë”, pas promovimit në Bibliotekën Kombëtare Universitare të Prishtinës (19 prill) dhe në komunën e Deçanit të Kosovës (10 maj), në fund të këtij muaji, më 31 maj 2019, ditë e premte, ora 12.30, do të promovohet edhe në Tiranë, në sallën “Classic” (250 vendshe) të... 

Vuçiq: Serbia duhet ta pranojë se e ka humbur kontrollin mbi Kosovë

Kuvendi i Serbisë ka miratuar raportin për Kosovën të përpiluar nga zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë. Raporti u miratua me 145 vota pro, katër kundër ndërsa 13 deputetë nuk kanë votuar. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq gjatë diskutimeve dyditore të raportit në Kuvendin e Serbisë ka thënë se Serbia duhet ta pranojë se e ka humbur kontrollin mbi Kosovën dhe... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch