Home » Archive for 7 Qershor, 2019

Kosova dhe Mali i Zi kanë ndarë pikët, duke luajtur baras 1-1

Përballja mes malazezëve dhe “Dardanëve” është zhvilluar pa pranin e shikuesve pasi që skuadra malazeze ishte e dënuar nga UEFA. Futbollistët e Kombëtares sonë, ishin ekip më i mirë në gjitha statistikat, por jo edhe sa për të marrë trepikëshin e rëndësishëm nga ky udhëtim. Djemtë e Kosovës e dominuan lojën në pjesën e parë, duke u shfaqur ekip më rrezikshëm,... 

Kundër patriotizmit fals, kundër mashtrimit dhe tradhëtisë së tij

Nga Skënder Sadri KAPITI Shpeshherë dhe jo rrallë, por ndoshta pse jo por edhe gjithmonë, sidomos te pushteti e te politika: pas retorikës për të vërtetën dhe të drejtën fshihet e maskohen gënjeshtrat dhe padrejtësitë; pas patriotizmit deklarativ fals  fshihet e mbulohet tradhëtia; dhe pas premtimeve fshihen mashtrimet. Prandaj kurrë nuk duhet besuar verbërisht as... 

Padrejtësia gati dhjetëvjeçare sigurt drejtë përfundimi

Nga Ruzhdi Ibrahimi, 7 qershor 2019 Ruzhdi Ibrahimi, 5 qershor 2019, në pallatin federal, duke ndjekur debatin dhe votimin e Marrëveshjes nga parlamenti nacional i Zvicrës Me votimin PRO Marrëveshjes Ndërshtetërore të Sigurisë Shoqërore Zvicër Kosovë në parlamentin e Zvicrës më 5. Qershor 2019 sigurohet ratifikimi e me të edhe maratona gati dhjetëvjeçare e gjendjes... 

Mogherini: Shqipëria, e gatshme të hapë negociatat e pranimit

“Rekomandimi i Komisonit Euriopan për hapjen e negociatave është njohje e rezultatevetë prekshme të reformës gjithëpërfshirëse dhe të plotë të drejtësisë dhe të arritjeve tëShqipërisë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, deklaroi sotpërfaqësuesja e lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, nënkryetare eKomisionit Europian,... 

Bratislavë: Përplasje mes dy presidentëve për dialogun Kosovë – Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në forumin ‘Globsec 2019’ në Bratislavë ka deklaruar se nuk mund të ketë dialog nëse vendosim kushte për dialog, ashtu siç po bën Serbia aktualisht. Në një debat që ka pasur me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, Thaçi ka thënë se Vuçiq e di mirë se kush është fajtor për dështimin e anëtarësimit të Kosovës në Interpol dhe... 

Në ndeshjen Kosovë – Mali i Zi, Trajneri e lojtarët serbë të Malit të Zi s’luajnë ndaj Kosovës

E përditshmja malaziase “Vijesti”, në prag të takimit të shumëpritur ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës, ka shkruar për ndikimin e politikës në futboll. “Vijesti” shkruan se presioni i mëdha që ka bërë Beogradi te trajneri i përfaqësueses së Malit të Zi, që është me origjinë serbe, Lubisha Tumbakoviq, dhe tre lojtarë të tjerë, ka shtyrë ata të marrin vendim... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch