Home » Archive for 13 Qershor, 2019

Profesor Xhemaledin Salihu nga Kosova Lindore – laureat i Çmimit kombëtar “Ali Vishko”

Në programin e Edicionit VI të manifestimit kulturor “Lidhja na bashkon” (10. 6. 2019), Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, këtë vit, për herë të pestë e ndau Çmimin kombëtar “Ali Vishko”. Në përputhje me Statutin e Shoqatës “Tradita”, ky çmim u ndahet personaliteteve shqiptare nga vendi, rajoni e më gjerë, në çdo përvjetor të Lidhjes... 

Lulzim Basha, nën hetim, për lobimin në SHBA nga një kompani Ruse

Prokuroria urdhëron shoqërimin në prokurori të kryetarit të PD-së dhe dy zyrtarëve të tjerë nëse refuzojnë paraqitjen. Një urdhër paraqitje është lëshuar sot kundrejt udhëheqësit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha dhe dy bashkëpunëtorëve të tij, bën të ditur gazeta “Illyria”.Prokuroria e Tiranës e dërgoi shkresën në mesditën e datës 13... 

Presidenti Ilir Meta dhe “ç’dekretimi” i destabilitetit

Nga Skënder SadrI KAPITI Presidenti  i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të zgjedhjeve të lira e të ndershme; duke parë gjëndjen e krizës së thellë politike dhe parlamentare  pas djegies së mandateve të deputetëve... 

BARDHOK RAJTA 70 VJEÇ, SHTATËDHJETË VJET NË UDHË DRITE

Bardhok Rajta po e vazhdimon rrugën e paraardhësve të tij, ndaj dhe në ditën e sotme, të 13 qershorit 2019, në ditëlindjen e tij të 70-të, shumë nga arritjet e tij në jetë ia dedikon familjes, Derës së Rajtës dhe Lurës edhe pse që nga mosha gjashtëvjeçare u largua për në Peshkopi. Në Derën e Rajtës brezat i përcollën njëri-tjetrit traditën si vlerë.Të rinjtë tradicionalist... 

IKU DHE NJE LIS NGA KULLA E MADHE E BERISHAJVE, AHMET XHEM BERISHA

Dje ka ndrrue jetë në moshë 93-vjeçare Ahmet Xhemë Berisha i Kullës së Madhe etno-historike të Berishajve, “njeriu i dy luftërave”: i Luftës së Parë Botërore – prej të cilës mban një plagë në trup dhe i Luftës së fundit të Kosovës – prej të cilës mban në shpirtin e tij edhe në amshim andrren-realitet, Lirinë e Pavarësinë e Kosovës. E thonë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch