Home » Archive for Korrik, 2019

Kuvendi i LDK-së mbahet të shtunën nga ora 10:00

Kuvendi i LDK-së, ku do të zgjidhen kryetari, nënkryetarët, sekretari dhe anëtarët e Kryesisë së partisë , do të mbahet të shtunën nga ora 10:00. Zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, duke njoftuar se Kuvendi do të fillojë në ora 10:00, ai ka bërë të ditur se regjistrimi i delegatëve do të fillojë nga ora 09:00. “Kuvendi i Nëntë Zgjedhor i LDK-së mbahet... 

Serbia kërkon nga Maqedonia e Veriut ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së Tomor Morina

Serbia ka nisur për në Maqedoninë e Veriut kërkesën për ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së Tomor Morina, i cili u arrestua një javë më parë nga policia në vendkalimin kufitar Bllacë-Han i Elezi. Alsat ishte i interesuar të dinte detaje nga kërkesa e Serbisë, por ambasadorja serbe edhe pse e ftuar të merrte pjesë në një ngjarje së bashku me zv/kryeministrin Osmani, e... 

Reagim i KNSH-së rreth gjendjes së arsimit fillor dhe të mesëm me mësim në gjuhën shqipe

Vendimet për emërimin e drejtorëve dhe ushtruesve të detyrës së drejtorit në shkolla me mësim në gjuhën shqipe nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik është shkelje flagrante mbi normat ligjore, nënvizohet në shkresën drejtuar kësaj ministrie.Neni 12 paragrafi 2 pika 4 i Ligjit për Këshillat Kombëtare të pakicave nacionale si dhe neni 128 paragrafi 5 i... 

Vargje përkushtim për shqiptarin e mirë, Asdren Çelaj i Vuthajve të Plavë-Gucisë

FLAMUR KENA, KUR KA ASDRENA… 1. Një Asdren në Rumani e shkroi Hymnin e Flamurit Kombëtar Shqiptar… 2. Asdren Çelaj i Vuthajve, Flamurin po e mban lart në Plavë-Guci, Në të lavdishmen krahinë plot histori e bukuri. E mban me kullë e jetë shqiptare në trojet e veta, E mban me fjalë shqipe, shqiptarisht, me muze etnografik… me qëndrime... 

Gjamë për kohën që po e hanë njerëzinë

Nue Oroshi Të qenurit njeri është një vyrtyt shumë i madh që nuk mund ta ketë çdokush. Njeriu dhe njerëzia nëpër kohëra të ndryshme historike janë ballafaquar me njëri-tjetrin.Njerëzia në të kaluarën ka qenë një vyrtyt i shenjët që është përcjellur  brez pas brezi në trojet shqiptare. Madje shumë familje atdhetare dhe të përkushtuara iu kanë... 

Tour de Lugina shënon fillimin e „Ditëve të Diasporës“ në Bujanoc

Komuna e Bujanocit në bashkëpunim me Organizatën ProBike Lugina ka organizuar sot aktivitetin e parë për Ditët e Diasporës. Tour de Lugina u organizua për herë të tetë në përgjithësi ndërsa ky është viti i tretë që organizohet në bashkëpunim me komunën. Kësaj radhe, për ta bërë edhe më të veçantë këtë rrugëtim, për herë të parë morrën pjesë edhe tri... 

BOTOHET NR. 13 E 14 I GAZETËS SË ALPEVE TROPOJA

Këto ditë doli nga botimi numri 13 e 14 i Gazetës së Alpeve Tropoja (dy numra bashkë, me 32 faqe), e cila gjendet në tregun e shtypit në të gjithë Shqipërinë e në të gjithë Kosovën, etj. Në këtë numër do të lexoni: 1.- Gjakovë, përqafoje zhvillimin që e meriton, Kosovë, mbaje Gjakovën që të përket- kryeartikull nga Ardian Gjini- kryetar i komunës së Gjakovës. 2.- Rruga... 

Johannes Hahn në shtatorë shpreson në rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë, Johannes Hahn ka thënë se ekziston nevoja për një situatë të sqaruar politikisht në Kosovë është e nevojshme për vazhdimin e dialogut. Ai ka theksuar se shpreso se kjo do të ndodhë në shtator. “Nuk do të ishte mirë të komentonim mbi zhvillimet e brendshme. Situata është e qartë, bazuar në njoftime... 

Vuçiq e Hahn biseduan për dialogun Kosovë – Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sonte në Beograd me komisionarin evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, me të cilin ka biseduar për ngecjet në dialogun me Prishtinën dhe situatën e krijuar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Vuçiq falënderoi Hahn për angazhimin e tij për të zhbllokuar dialogun ndërmjet Beogradit dhe... 

Investimi i Serbisë në Kosovë: “Lugina Ilegale” e serbëve gradualisht po bëhet realitet

Ka kohë që në Zveçan, në njërën nga komunat veriore të vendit, është duke u punuar për një lagje në të cilën do të banojnë serbët e zhvendosur. I gjithë projekti është sponsorizuar nga qeveria serbe, ndërsa investimi asnjëherë nuk është pranuar nga Prishtina zyrtare, shkruan Klan Kosova. “Lugina e Diellit” ka nisur të ndërtohet në vitin 2016, ndërsa duket... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch