Home » Archive for 5 Korrik, 2019

Shoqata Humanitare “Medvegja” shembull i organizimit dhe veprimit të mërgatës sonë!

Mërgata apo Diaspora shqiptare historikisht ka qenë shumë aktive dhe përherë e lidhur me fatin e atdheut duke punuar pa reshtur për të mirën e tij, duke dhënë kontribut të pakursyer në organizimin politik, shoqëror e kulturor, por njëkohësisht edhe në mbështetje financiare, nëpër kohë të rënda… Bëhen gati, më shumë se tri dekada që kur Shoqata humanitare “Medvegja”... 

Shqiptarët janë ngopur me Socializmin e djeshëm dhe me Rilindjen socialiste sot

Nga Skënder Sadri KAPITI  Ato  tmerre e padrejtësi çfarë kanë pësuar shqiptarët nga Socializmi komunist janë të pabesueshme për brezat të cilët nuk e kanë përjetuar atë kohë të Shqipërisë Socialiste. Por brezat e pas Socializmit enverist, të sotmit janë dëshmitarë se çfarë po vuajnë nga paskomunistët, nga socialistët e sotëm të Rilindjes Socialiste... 

Rruga nacionale Gjakovë-Tropojë mori emrin e kongresmenit amerikan ‘Eliot Engel’

Rruga nacionale Gjakovë-Tropojë mori emrin e kongresmenit amerikan, mikut të çmuar të shqiptarëve, Eliot Engel. Në Qafë Morinë, kufirin mes Gjakovës e Tropojës, me pjesëmarrjen e Eliot Engel, presidentit shqiptar Ilir Meta dhe kryetarit të Gjakovës, Ardian Gjini e atij të Tropojës, Besnik Dushaj, u mbajt ceremonia e veçantë e emërtimit të kësaj rruge. Kryetari i Tropojës,... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch