Home » Archive for Korrik, 2019

Ramush Haradinaj-heroi i madh që nuk lejoi shkatërrinin e Shtetit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Shkëmbim territoresh pas ndarjes apo coptimit  të   Kosovës do të thotë shkatërrim i  Shtetit të Kosovës dhe shërbim për krijimin e Serbisë së Madhe. Nuk ndodh që  të ketë shkëmbim territoresh pa coptim të Kosovës. Dhe ndarje e shkëmbim territoresh shqiptare të Kosovës me territore shqiptare të Kosovës Lindore... 

Behgjet Pacolli: Pres që shumë shpejt, Maqedonia e Veriut, të lirojë Tomor Morinën

Përmes një postimi në Facebook, Pacolli ka thënë se Kosova është në kontakt të ngushtë me autoritetet në Maqedoni dhe pret lirimin e shpejtë të Morinës, teksa ka shtuar se këto urdhër-arreste nga Serbia s’kanë as kuptim e as bazë ligjore. Ai po ashtu ka thënë se urdhër-arrestet politike të Serbisë kundër luftëtarëve të lirisë së UÇK-së nuk kanë kuptim... 

Ish-ushtari i UÇK-së Tomor Morina, është arrestuar në Maqedoni – reagon OVL UÇK-së

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së degët në Dukagjin kanë reaguar lidhur me arrestimin e ushtarit Tomor Morina nga organet e Maqedonisë Veriore. OVL UÇK degët në Dukagjini përmes një komunikate për media ka thënë se është i papranueshëm arrestimi me urdhërarrest të Serbisë. “Ndalimi i luftëtarit të lirisë Tomor Morina nga organet e Maqedonisë Veriore,... 

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi, vlerësoi lartë punën e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, në Suedi

Shkup, 22 korrik 2019 Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, përuroi librin “Thesar Kombëtar të Mërgatës Shqiptare”, nr. 10 në një ceremoni të organizuar nga Kuvendit i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Me këtë rast, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, z. Talat Xhaferi, vlerësoi lartë punën e Shoqatës... 

Zhvillime dramatike në skenën e politikbërjes kosovare

Shkruan: Nehat HyseniZhvillimet dramatike gjatë fundjavës së kaluar që i shkaktoi dorëheqja e befasishme, pa kurrëfarë paralajmërimi dhe e parevokueshme e kryeministrit Ramush Haradinaj, për shkak se kishte marrë ftesën nga Gjykata Speciale, që në cilësinë e të akuzuarit, të intervistohet gjatë kësaj jave në Hagë.Ftesë për t’u investuar nga kjo Gjykatë kanë marrë... 

Dorëheqja e Ramushit si “shigjetë”!

Shkruan: Nehat Hyseni Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, realisht paraqet tërheqje mbrapa të “shtizës së shigjetës”, me qëllim për ta gjuajtur cakun sa më larg në zgjedhjet e ardhëshme parlamentare, të cilat pritet që të ndodhin në vjeshtë të këtij viti kalendarik.Sipas deklarimeve të Tij në emisionin “Rubikon” në KTV javën... 

Reagim i Shoqatës”Trojet e Arbrit” me rastin e vrasjes së Kryetarit të Çamërisë Festim Lato

Heroi Festim Lato pasardhës politik i Gjin Bua Shpatës u vra për Shqipërinë Etnike Çamëria është loti dhe varri që thërrët që nga bregu i tingllimës t’i dalin zot bijtë dhe bijat  e veta.Njëri nga këta bijë që i doli zot dhe luftoi me tërë qënien e tij për ta bërë shtet Çamërinë është edhe Festim Lato ,kryetari i Çamërisë i cili jetonte... 

SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE – O R G A N I Z O N – DEBAT PUBLIK “ZËRI I MËRGATËS”

                                                       F  T  E  S  Ë SHOQATA PËR TRASHËGIMI DHE KRIJIMTARI KULTURORE... 

Haga çertifikon Ramush Haradinajn si Prijës të Shtetit Komb të shqiptarëve

Nëse Jezu Krishti u kryqëzua njëherë e u ringjall të tretën ditë, Ramush Haradinaj po kryqëzohet për herë të tretë nga armiqtë e Kombit Shqiptar dhe “judat” Rama- Thaçi. Sot Kombi Shqiptar e ka një mbrojtës heroik e liria një emblemë të shëndritshme të saj, shqiptarët një Prijës e simbol të bashkimit, NATO e Perendimi një aleat të vendosur, besnik e të sinqertë... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch