Home » Archive for Shtator, 2019

Kosova ka marrë pjesë në ceremoninë e ndërrimit të komandës të Shefit të Shtabit të ushtrisë amerikane

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka thënë se ndihet e nderuar për një zhvillim të tillë.  “E nderuar që bashkë me Komandantin e FSK-së Gjeneral Rrahman Rama, atasheun e mbrojtjes së #Kosovës në SHBA kolonel Ilir Qeriqi dhe atasheun e mbrojtjes së SHBA në Prishtinë Ryan Nichols, ishim mysafir në ceremoninë e ndërrimit të komamdës të Shefit... 

Zymi fshati që ruan të gjallë kujtesën historike

Nue Oroshi Zymi është fshati i cili shtrihet në shkëmbinjët e Hasit të  Prizrenit, në gjirin e secilit lidhen shumë ngjarje historike për mbrojtjen e identitetit kombëtar.Meqenëse këtë vit do të mbajmë një sesion të madh shkencor më   rastin e 90 vjetorit të vrasjes së at Shtjefën Gjeçovit nga pushtuesit serb vendosem ti bëjmë një vizitë për të përgatitur terenin... 

Fitorja e LDK-së dhe e Vjosa Omanit si një “Çlirim” i dytë për Kosovën

Nga Skënder Sadri KAPITI Me 12 Qershor 1999 Kosova u çlirua falë luftës heroike të popullit shqiptar dhe të ndërhyrjes vendimtare të NATO-s të udhëhequr nga Aleati i madh i shqiptarëve, SHBA-të. Mirëpo, pas çlirimit dhe pas pavarësimit të Kosovës, Kosova edhe sot fatkeqësisht si shtet, si shoqëri dhe si drejtësi është kapur nga politika e cila ka montuar në sistem: sistemin... 

Nepotizmi në politikën Kosovare dhe ,,klienti” në këmbim të dhënies së votës

Ali Hertica Nepotizmi është tendenca e disa eprorëve kishtarë, peshkopëve dhe papëve, dhe duke shtrirë disa drejtues të institucioneve të tjera, për të favorizuar ngjitjen e anëtarëve të familjes së tyre në hierarkinë që ata drejtojnë, në dëm të proceseve të zakonshme të përzgjedhjes. , merita dhe, më së shpeshti, interesi i përgjithshëm. Patronazhi politik është... 

Zyrtarëve të Beogradit u ndalohet hyrja në Kosovë për të bërë fushatë

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ua kanë ndalur hyrjen zyrtarëve nga Beogradi në Kosovë për të bërë fushatë. Jetlir Zyberaj nga MPJ ka bërë të ditur se këtë vendim autoritetet kosovare e kanë marrë pas kërcënimeve që po i bëhen komunitetit serb në Kosovë nga ana e Beogradit zyrtar. “Zgjedhjet e 6 tetorit janë zgjedhje të Republikës së Kosovës dhe të... 

Kadri Veseli u premton mërgimtarëve mbulimin e kostos për Kartonin e Gjelbër

Kandidati për kryeministër i PDK-së, Kadri Veseli, gjatë së dielës ka qëndruar në pikë kalimin kufitar me Serbinë në Merdar. Veseli ka shkruar në Facebook se mërgimtarët nuk do të paguajnë më Kartonin e Gjelbër. “Në Merdar sot takova shumë bashkatdhetarë, ku shkova personalisht që t’i njoftoj se nuk do të paguajnë më asnjë cent për Kartonin e Gjelbër kur të... 

Mazllum Baraliu: Koalicionet aktuale nuk do të mund ta bëjnë shumicën

Tash e pesë ditë partitë politike kanë filluar zyrtarisht fushatën zgjedhore me takime e tubime elektorale me qytetarë të vendit. Megjithatë, garuesit politikë këtë fushatë e kanë nisur muaj më parë, për çka po thuhet se do të duhej të ndëshkoheshin nga KQZ e PZAP. Kështu thotë profesori i së Drejtës Kushtetuese, Mazllum Baraliu. Derisa flet për referendumin, Baraliu... 

Opinion: Po vjen LDK e Ibrahim Rugovës

Nga Durrësi, Skënder Sadri KAPITI Po vjen LDK e Ibrahim Rugovës. LDK-ja, partia e parë shqiptare antikomuniste dhe demokratike; partia gjithshqiptare e Kosovës e cila i dha leksion edhe demokracisë shqiptare në ato vite të para të pluralizmit në Shqipëri. LDK grumbulloi dhe unifikoi shqiptarët e Kosovës politikisht, patriotikisht, demokratikisht dhe sidomos kombëtarisht si... 

Ja sa shpenzuan partitë politike për tri ditë fushatë

Demokracia në Veprim ka mbajtur sot konferencë për media lidhur me ecurinë e fushatës zgjedhore për tri ditët e para. Përfaqësuesit e Demokracia në Veprim (DnV) thanë se atmosfera e fushatës zgjedhor deri më tani është e qetë, derisa kanë bërë të ditur edhe shpenzimet e partive politike në tri ditët e para të fushatës. Përfaqësuesi i DnV, Artan Murati, tha se deri... 

Grafika: Sa është pasuria e kandidatëve për kryeministër

Zgjedhjet e 6 tetorit do të vendosin kryeministrin/en e Kosovës. Në një kohë kur vendi është në pritje dhe tashmë kandidatët janë zyrtarizuar, në qendër të vëmendjes është risjellë pasuria e secilit prej tyre. Muaj më parë, pretendentët për kryeministër rrëfyen pasurinë e tyre në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Nisur nga deklarata e gjithsecilit, rezulton se Albin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch