Home » Archive for 4 Shtator, 2019

Hashim Thaçi takohet me senatorët amerikan, Ron Johnson dhe Chris Murphy

Sipas Thaçit, mbështetja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është unike, si nga republikanët, po ashtu edhe nga demokratët. “Partneriteti ynë me SHBA-në ka qenë dhe mbetet vendimtar në çdo proces për Kosovën”, ka shkruar Thaçi në profilin e tij në Facebook. Ai më tej ka shkruar se mbështetja amerikane do të vazhdojë edhe në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës... 

Demokracia e lëkundur dhe partitë politike, të panevojshme ose të domosdoshme

Ali Hertica “Demokracia e lëkundshme” është një libër i arritshëm, qëllimi i të cilit është “të hartojë bazën faktike për supozimin se ekziston një krizë legjitimiteti e sistemit politik demokratik  Kosovarë. Ku do të përcaktojnë një krizë të tillë legjitimiteti si humbjen ose presionin e fortë të pëlqimit të qytetarëve për atë sistem... 

MPB lehtëson procedurat për leje qëndrimin e shtetasve të Luginës së Preshevës

Ministria e Punëve të Brendshme, ka marrë vendim për lehtësimin e procedurave për leje qëndrimin e shtetasve të huaj në Kosovë. Në njoftimin e bërë për media nga MPB thuhet se ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, ka nënshkruar udhëzimin administrativ për procedurën dhe kriteret e lëshimit të lejes së qëndrimit për të huajt. Ky vendim do të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch