Home » Archive for 15 Shtator, 2019

Merkel dhe Macron, janë pro kthimit në tavolinë të bisedimeve dhe pajtimit, Kosovë – Serbi

Njerëz të afërt të kancelares gjermane, Merkel dhe presidentit francez, Macron, siç i është konfirmuar klankosovës nga Berlini, kanë nisur bisedat për kapitullin e ri të këtij procesi. Dyshja kryesore e Evropës do t’i shkojnë prapa Amerikës, për ta emëruar një të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë – Serbi, disa javë pasi Uashingtoni e bëri Mathew Palmer, emisar... 

UEFA do ta dënojë Francën për incidentin me himnin e Shqipërisë

Dënimi nga UEFA mund të jetë me 100 mijë euro gjobë për Francën në “talljen” me himnin kombëtar të Shqipërisë. E përditshmja franceze “L’Equipe” ka shkruar se incidenti me himnin kombëtar të Shqipërisë, në ndeshjen Francë-Shqipëri, nga UEFA nuk është pritur mirë dhe është hapur një procedim disiplinor. Në ‘Stade de France’ të Francës, ndeshja... 

Si ta çlirojmë Kosovën nga “çlirimtarët”?

Shkruan: Nehat HyseniEdhepse fushata parazgjedhore zyrtarisht fillon më 25 shtator, realisht ajo është duke ndodhur tani e sa kohë më parë, madje me një intensitet të sforcuar.Subjektet politike më agresive edhe kësaj here janë partitë e PAN-it, të cilët veten po e quajnë “çlirimtarë”. Këto parti kanë paraqitur tre kandidatë për kryeministër të Republikës... 

Për Skënder Sadri Kapitin

Nga Bedri Tahiri  & Xhevahir Cironku Skënder Sadri KAPITI lindur me 08 09 1959 në Durrës. Prindërit e tij  kanë lindur dhe  kaluar rininë në Kosovë, në Zallç të   Istogut.Ata  u vendosën në Shqipëri pikërisht në qytetin e Durrësit pas vendosjes në Kosovë të regjimit kriminalo- komunist udbasho-rankoviçjan i cili  ishte njëlloj antishqiptar... 

Vallë, a do të ndodhë realisht “Çlirimi i dytë” i Kosovës më 6 tetor 2019?

Shkruan: Nehat Hyseni“Çlirimi i parë” i Kosovës ka ndodhur në qershor të vitit 1999, duke i falemnderuar rrezistencës gjithëpopullore të organizuar në vitet e nëntëdhjeta, në krye me Presidentin Historik, Dr. Ibrahim Rugova, që i priu me sukses luftës së popullit të Kosovës për shtet dhe për Liri e Pavarësi, me përkrahjen dhe mbështetjen e fuqishme të botës... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch