Home » Archive for 30 Shtator, 2019

Kosova ka marrë pjesë në ceremoninë e ndërrimit të komandës të Shefit të Shtabit të ushtrisë amerikane

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka thënë se ndihet e nderuar për një zhvillim të tillë.  “E nderuar që bashkë me Komandantin e FSK-së Gjeneral Rrahman Rama, atasheun e mbrojtjes së #Kosovës në SHBA kolonel Ilir Qeriqi dhe atasheun e mbrojtjes së SHBA në Prishtinë Ryan Nichols, ishim mysafir në ceremoninë e ndërrimit të komamdës të Shefit... 

Zymi fshati që ruan të gjallë kujtesën historike

Nue Oroshi Zymi është fshati i cili shtrihet në shkëmbinjët e Hasit të  Prizrenit, në gjirin e secilit lidhen shumë ngjarje historike për mbrojtjen e identitetit kombëtar.Meqenëse këtë vit do të mbajmë një sesion të madh shkencor më   rastin e 90 vjetorit të vrasjes së at Shtjefën Gjeçovit nga pushtuesit serb vendosem ti bëjmë një vizitë për të përgatitur terenin... 

Fitorja e LDK-së dhe e Vjosa Omanit si një “Çlirim” i dytë për Kosovën

Nga Skënder Sadri KAPITI Me 12 Qershor 1999 Kosova u çlirua falë luftës heroike të popullit shqiptar dhe të ndërhyrjes vendimtare të NATO-s të udhëhequr nga Aleati i madh i shqiptarëve, SHBA-të. Mirëpo, pas çlirimit dhe pas pavarësimit të Kosovës, Kosova edhe sot fatkeqësisht si shtet, si shoqëri dhe si drejtësi është kapur nga politika e cila ka montuar në sistem: sistemin... 

Nepotizmi në politikën Kosovare dhe ,,klienti” në këmbim të dhënies së votës

Ali Hertica Nepotizmi është tendenca e disa eprorëve kishtarë, peshkopëve dhe papëve, dhe duke shtrirë disa drejtues të institucioneve të tjera, për të favorizuar ngjitjen e anëtarëve të familjes së tyre në hierarkinë që ata drejtojnë, në dëm të proceseve të zakonshme të përzgjedhjes. , merita dhe, më së shpeshti, interesi i përgjithshëm. Patronazhi politik është... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch