Home » Archive for Tetor, 2019

Kontakti

E-mail-adresat: info@kosovalindore.com, lajm@kosovalindore.com, gad_af@hotmail.com dhe info@kosovalindore.org Të nderuar vizitorë, sidomos të gjithë ata që shprehin dëshirë t’i publikojnë artikujt e tyre që i kontribuojnë opinionit të gjerë, janë të mirëpritur nga stafi i KosovaLindore.com Shprehim mirnjohjen dhe falenderimin e tonë, të gjithë bashkëpuntorëve tanë... 

Çitaku-Daçiqit: Kurti i burgosur në Serbi kur ju keni qenë ministër

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Citaku, është dukë marrë pjesë në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Si rëndom para këshillit, Çitaku ka shpalosur faktet dhe përparimin e Kosovës. Temë është bërë kësaj here nga ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për të cilin Çitaku ka pasur përgjigjet... 

Ivica Daçiq: Jemi të gatshëm të rifillojmë bisedimet nëse Prishtina heqë dorë nga taksa

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq ka përsëritur sonte në Nju Jork se vendi i tij është i gatshëm të rifillojë bisedimet e ndërprera me Prishtinën zyrtare nëse kjo e fundit do të heqë dorë nga taksat e vendosura një vit më parë ndaj mallrave serbe. Ai kujtoi futjen e taksave 100 për qind të mallrave serbe dhe theksoi se ‘Prishtina mori një vendim të tillë pas votimit... 

Konfirmohet takimi Thaçi – Palmer

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pret nesër në takim Përfaqësuesin Special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Lajmi është bërë i ditur nga Kabineti i Presidentit, sipas të cilit takimi do të mbahet në ora 13.30.   Përfaqësuesi Special i SHBA-së  për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer nesër gjatë ditës do të mbajë një fjalim... 

PZAP hedh poshtë ankesën e NISMA-AKR-PD për anulim të votave nga Serbia

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka hedhur poshtë ankesën e koalicionit Nisma-AKR-PD për anulim si të parregullta të fletëvotimeve të ardhura nga Serbia dhe atyre me postë. PZAP ankesën e këtij koalicioni e ka cilësuar si të pasafatshme. Ky është vendimi i plotë:  Read More »

Gjykata Supreme: KQZ detyrohet të rinumërojë votat e diasporës

Pas ankesës së Lëvizjes Vetëvendosje në të cilën kërkohej edhe numërimi i votave të ardhura më vonesë nga diaspora, Gjykata Supreme ka pranuar një ankesë të tillë si të bazuar dhe ka marrë vendim përmes të cilit e detyron KQZ-në që të rinumërojë 4 mijë e 369 votat të cilat kishin ardhur nga diaspora pas datës 6 tetor. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur në... 

Ambasadori gjerman: Marrëveshja me Serbinë është në interes të Kosovës

Christian Heldt, ambasadori gjerman, ka thënë se Gjermania nuk dëshiron ta nxitë askënd për marrëveshje të ngutshme, por dëshiron që të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë. Po ashtu, Heldt ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet nxituar, por sipas tij, marrëveshja përfundimtare me Serbinë është në interes të Kosovës. Ai gjithashtu ka thënë... 

Në New York protestuesit do t’i kujtojnë Serbisë krimet në Kosovë, Bosnjë e Kroaci

Të martën e javës që vjen në New York do t’i kujtohen Serbisë krimet e bëra në Kosovë, Bosnjë e Kroaci. Para konsullatës serbe, komuniteti shqiptaro-amerikan, boshnjako-amerikan dhe ato kroate do të kërkojnë drejtësi për 70 mijë viktimat e dhunës seksuale, duke i bërë thirrje Serbisë për të identifikuar kryerësit e krimeve të tmerrshme. Në Amerikë të martën do... 

Kështu duket përbërja e Kuvendit të Kosovës pas rinumërimit të votave

Ka përfunduar rinumërimi dhe numërimi i votave me kusht dhe të personave më aftësi të veçanta. Sipas analistit Blerim Vela, koalicioni NISMA-AKR-PD,do ta kalojë pragun dhe do t’i fitojë 6 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, ndarja do të bëhet në këtë mënyrë: LVV- 29 deputetë, LDK- 28 deputetë, PDK- 24 deputetë, AAK- 13 deputetë dhe NISMA- 6 deputetë. Por,... 

Një delegacion nga Lugina e Preshevës vizituan Berlinin

Përveç Albin Kurtit për disa takime joformale, në Berlin ishte të mërkurën dhe të enjten dhe një delegacion nga Lugina e Preshevës. Ende pa eskortë policore erdhi fituesi i zgjedhjeve parlamentare të Kosovës, Albin Kurti, në Berlin. Politikani ende në pritje për t’u bërë kryeministër i Kosovës dhe që me humor e quan situatën e tij aktuale në prag të negociatave... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch