Home » Archive for 7 Tetor, 2019

Koalicioni i ardhshëm sipas njohësve të çështjeve politike në vend, duhet të jetë i qëndrueshëm e jo i brishtë

Sipas tyre, koalicioni i mundshëm pritet të jetë ndërmjet dy partive të para, VV dhe LDK-së , ku PDK-ja do të mbetet në opozitë. Në bazë të rezultateve të deritanishme nga KQZ-ja, mandatari për krijimin e qeverisë është Lëvizja Vetëvendosje. Arton Demhasaj, njohës i çështjeve politike, i tha Radio Kosovës se dy partitë e para, përjashtojnë PDK-në në qeveri, andaj... 

Joseph Borel: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë prioriteti im

Shefi i ri diplomacisë së BE-së Joseph Borel thotë se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës po zgjat shumë, se situata aktuale nuk mund të vazhdojë dhe se duhet të arrihet një marrëveshje, mbi të cilën ai do të angazhohet me mirësjellje dhe së pari do ta vizitojë Prishtinën, pasi, siç thotë ai, Serbinë tashmë e njeh mirë. “Një gjë është e qartë: Kosova dhe... 

Erdogan: Marrëveshja Kosovë-Serbi thelbësore për stabilitet e paqe

Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan deklaroi se vendi i tij është i gatshëm të bëjë ç` është e mundur për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Kreu i shtetit turk mbërriti në Beograd për një vizitë zyrtare, ku u prit me nderime ushtarake, ndërsa në krah i qëndronte homologu serb, Aleksandar Vuçiq. Mediat serbe pretendojnë se Erdogani ka nënvizuar që arritja... 

BE: Qeverinë e re të Kosovëse presin detyra të rëndësishme

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq tha se “6 tetori ishte një ditë e mirë për demokracinë në Kosovë”. Në reagimin e saj fillestar pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën në Kosovë, Kocijançiq theksoi se ishte shumë pozitiv fakti, se në këto zgjedhje, votuan më shumë qytetarë se në ato të mëparshmet në vitin 2017. Kocijançiq potencoi... 

KQZ: Nga 98.15 % të votave të numruara VV e para, LDK e dyta, PDK e treta dhe AAK-PSD i katërti

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka arritur të dalë me rezultate përfundimtare preliminare as dy orë pas mesnate. Derisa Lëvizja Vetëvendosje e ka shpallur fitoren dhe e ka festuar atë në sheshin Skënderbe, KQZ deri rreth orës 2 pa mesnatës ka arritur të procesojë 95 përqind të fletëvotimeve. Në bazë të kësaj përqindje kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 25,55 përqind... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch