Home » Archive for 10 Tetor, 2019

Mungesa e Kosovës në takim, Rama: Askush nuk është i përjashtuar

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja Hercegovina nuk iu bashkuan takimit të Novi Sadit, në të cilin morën pjesë Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, dhe që synon krijimin e një “Shengeni Ballkanik”. Në konferencën e përbashkët me Aleksandar Vuçiç dhe Zoran Zaev, kryeministri Edi Rama tha se të treja shtetet e tjera të Ballkanit të Perëndimor janë të mirëpritura në takimin... 

Opinion: Pavarësisht se LDK nuk doli e para, Vjosa Osmani shkëlqeu dhe arriti maksimumin

Nga Skënder Sadri KAPITI I ndjek politikën dhe të gjitha zhvillimet në Kosovë, edhe diplomacinë, edhe qeverisjet, edhe mediat, edhe sportet e të gjitha të tjerat. Por shkurtimisht po fokusohen në zgjedhjet e 6 Tetorit. Vjosa Osmani, kandidatje e LDK-së për kryeministe dha dhe arriti maksimumin. Kjo për faktin se koha që pati ajo për të shpalosur vizionin dhe misionin ishte... 

Mbahet takimi, Kurti -Mustafa e Osmani

Në një nga hotelet në kryeqytet u takuan kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreu i LDK-së, Isa Mustafa, e pjesë e këtij takimi ishte edhe kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani. Me këtë rast Kurti ka deklaruar se “ky është fillimi i qeverisë së re. Po punojmë për koalicionin qeveritar që do ta çkapë shtetin nga e keqja”. Kandidatja për kryeministre... 

Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën, unë nuk do të isha këtu

“Serbia nuk ka vënë asnjë veto për Kosovën, përndryshe unë nuk do të isha këtu duke shtrënguar duart”, deklaroi sot në Novi Sad, Kryeministri Edi Rama. Në një intervistë për gazetaren, Marsela Karapanço, pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me Presidentin e Serbisë, Alekasandar Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, për Minishengenin... 

Grenell-Vuçiqit:Beogradi dhe Prishtina duhet të punojnë ngushtë dhe shpejtë

Një zgjidhje kompromisi për interesin e stabilitetit dhe të ardhmes së të gjithë rajonit mund të arrihet duke respektuar interesat legjitime të Serbisë. Kështu tha Presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një takim që pati në Beograd me të dërguarin special të Amerikës për dialogun, Richard Grenell në Beograd. Të dy palët do të duhet të punojnë ngushtë dhe shpejt duke... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch