Home » Archive for 26 Tetor, 2019

Ambasadori gjerman: Marrëveshja me Serbinë është në interes të Kosovës

Christian Heldt, ambasadori gjerman, ka thënë se Gjermania nuk dëshiron ta nxitë askënd për marrëveshje të ngutshme, por dëshiron që të arrihet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë. Po ashtu, Heldt ka thënë se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet nxituar, por sipas tij, marrëveshja përfundimtare me Serbinë është në interes të Kosovës. Ai gjithashtu ka thënë... 

Në New York protestuesit do t’i kujtojnë Serbisë krimet në Kosovë, Bosnjë e Kroaci

Të martën e javës që vjen në New York do t’i kujtohen Serbisë krimet e bëra në Kosovë, Bosnjë e Kroaci. Para konsullatës serbe, komuniteti shqiptaro-amerikan, boshnjako-amerikan dhe ato kroate do të kërkojnë drejtësi për 70 mijë viktimat e dhunës seksuale, duke i bërë thirrje Serbisë për të identifikuar kryerësit e krimeve të tmerrshme. Në Amerikë të martën do... 

Kështu duket përbërja e Kuvendit të Kosovës pas rinumërimit të votave

Ka përfunduar rinumërimi dhe numërimi i votave me kusht dhe të personave më aftësi të veçanta. Sipas analistit Blerim Vela, koalicioni NISMA-AKR-PD,do ta kalojë pragun dhe do t’i fitojë 6 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, ndarja do të bëhet në këtë mënyrë: LVV- 29 deputetë, LDK- 28 deputetë, PDK- 24 deputetë, AAK- 13 deputetë dhe NISMA- 6 deputetë. Por,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch