Home » Archive for 1 Nëntor, 2019

Vizioni i reformatores Grida Duma

Nga Skënder Sadri KAPITI Shqiptarët e kanë humbur besimin te politika dhe te politikanët shqiptarë, dhe jo vetëm shqiptarët por madje edhe ndërkombëtarët nuk kanë besim më te kjo elitë politike dhe te këta “liderë”dështakë e të konsumuar. Prej kësaj politike shqiptarët vetëm sa largohen nga atdheu, dhe po prej kësaj politike as BE nuk hap negociatat për antarësimin... 

Shotë Haklaj Refreni i Përjetshëm i Këngës së Lirisë

Pavdeksia Eshtë Mbiemri Juaj i Dytë. Në të gjitha liritë njerëzore më e shenjta, më themelorja dhe më sublimja është liria e fjalës. Ajo është një vijë demarkacioni mes tiranisë e civilizimit, mes demokracisë e diktaturës, mes tiranëve që mundohen ta prangosin atë dhe burrështetasve të kombeve të lira, të cilët e garantojnë me ligj lirinë e fjalës dhe e konsiderojnë... 

Matthew Palmer: Serbia nuk do të hyjë kurrë në BE pa e njohur Kosovën

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Trump për Ballkanin Përendimor, Matthew Palmer ka folur sot për dialogun para studentëve kosovarë në Bibliotekën Kombëtare. Duke iu referuar anëtarësimit të Ballkanit Përendimor në BE, tha se Serbia nuk do ta fitojë kurrë këtë të drejtë pa e njohur pavarësinë e Kosovës. ”Serbia nuk do të hyjë kurrë në BE pa... 

Vlora Çitaku: Mosmiratimi i propozimit Rus ne KS të OKB-së, gjëja më e rëndësishme që ka ndodhur

Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, konsideron se gjëja më e rëndësishme që ka ndodhur të enjten në KS të OKB-së ka qenë mosmiratimi i propozimit të Rusisë. “Përtej shfaqjes tërësisht të panevojshme dje, gjëja më e rëndësishme është që Deklarata Presidenciale e propozuar nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë, nuk u miratua nga Këshilli i Sigurimit”,... 

Fatmir Matoshi viziton Komunën e Bujanocit, ndanë një donacion për mbrojtjen e mjedisit

Ministri në detyrë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka vizituar Komunën e Bujanocit, ku është pritur nga kryetari i komunës, Shaip Kamberi, kryetari i Asamblesë Komunale, Adnan Salihi dhe deputeti, Fatmir Hasani. Siç njofton MMPH, gjatë kësaj vizite është bërë dorëzim pranimi i 350 kontejnerëve që Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ë Kosovës... 

Veseli dhe Palmer flasin për zhvillimet e fundit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot zëvendësndihmës sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Matthew Palmer. Në këtë takim të zhvilluar në Ambasadën e SHBA-së në Prishtinë, u diskutua për marrëdhëniet Kosovë-SHBA dhe për vazhdimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat. Lideri i PDK-së Kadri Veseli, ka vlerësuar... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch