Home » Archive for 3 Nëntor, 2019

Shqiptarët mes 100 vjetorit të Konferencës së Paqes në Paris dhe Kongresit të Lushnjes

Azgan HAKLAJ U mbushën 100 vjet nga Konferenca e Paqes e Parisit, e cila vulosi konfiguracionin politik të Europës mes dy luftërave botërore.Lufta e Parë Botërore 1914-1918 solli për Europën dhe Botën pasoja të pallogaritshme jo vetëm në aspektin e shkatërrimeve të mëdha e të betejave shfarosëse që shkaktuan dhjetramiliona viktima por dhe një realitet të ri politik e gjeostrategjik.Kjo... 

Nue Oroshi: Edhe pas 24 vjetësh të kalimit në amshim Prishtina nuk gjenë dy metra vend për Monumentin e Profesor Anton Çettës

Sot në Prishtinë është dashur të këtë festë dhe të gjithë shqiptarët sëbashku pa dallim feje, krahine apo ideje ta vendosin Monumentin e profesorAnton Çettës para Institutit Albanologjik në Prishtinë.Por fatkeqësia është senjë pjesë e elitës politike shqiptare që është në ikje së bashku me kryetarin eKomunës së Prishtinës ShpendAhmetin e penguan këtë festë për... 

Hashim Thaçi: Njeriu i urtë Anton Çetta hyri në historinë e re si pajtues i gjaqeve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke kujtuar 24 vjetorin e vdekjes së Anton Çettës, ka thënë se ai hyri në historinë e re të Kosovës si pajtues i gjaqeve dhe mbledhës i thesarit të çmuar të trashëgimisë sonë folklorike. Thaçi ka shkruar se në vitet më të rënda të dekadës së fundit të shekullit që shkoi, Anton Çetta dha kontribut të gjerë humanitar dhe kombëtar,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch