Home » Archive for 6 Nëntor, 2019

Çfarë duhet “të dijë” kryesia e LDK për Kualicionin VV-LDK

Nga Skënder Sadri KAPITI Kualicionin VV-LDK – Kualicioni Kurti-Osmani Zgjedhjet në Kosovë përfundimisht nxorën fituese VV e Albin Kurtin , dhe të drejtën për ta kryesuar qeverinë e ka kandidati i saj për kryeministër z. Albin Kurti; ndërsa vëndin e dytë e zuri LDK-ja që kishte si kandidte për kryeministre znj. Vjosa Osmani , ku opinion dhe realiteti ia ka faturuar asaj meritën... 

Shpend Maxhuni jep dorëheqje nga AKI-ja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për këtë përmes Facebookut, duke thënë se e ka pranuar dorëheqjen e tij. Në të njëjtën kohë, Haradinaj ka shkruar se e ka dekoruar Maxhunin me Medaljen e Skenderbeut. Nuk janë bërë të ditura arsyet e dorëheqjes së Maxhunit. “Kam pranuar dorëheqjen e Drejtorit të AKI-së, z. Shpend Maxhuni, nga funksioni i tij... 

Osmani takohet me Hahn: Liberalizimi i vizave, zotim i papërmbushur i BE-së

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka zhvilluar sot vizitë zyrtare në Bruksel me ftesë të komisionarit për Zgjerim, Johannes Hahn, thuhet në një komunikatë e LDK-së. Përveç takimit me komisionarin Hahn, ajo ka zhvilluar takime edhe në Parlamentin Evropian, ku u prit nga zëvendës presidenti i Parlamentit Wieland, kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme, David Mccallister,... 

Ftesë – Ekspozitë pikture – “Në udhëtim me Edward Lear në Shqipëri”

Instituti i Librit dhe i Promocionit & Ministria e Turizmit dhe e Mjedisit së bashku me Muzeun Historik Kombëtarorganizojnë– ceremoninë e çeljes së ekspozitës me vepra të piktorëve bashkëkohorë shqiptarë të peizazhit që udhëtuan nëpër Shqipëri në gjurmët e Edward Lear;– shfaqjen e dokumentarit “Në udhëtim me Edward Lear në Shqipëri”;– prezantimin... 

MËRGATA E SHQIPTARËVE NË SUEDI ËSHTË MODEL I NJË QYTETËRIMI TË KULTURËS DHE ARTIT…

Fjala e Prof. Dr. Bardhosh Gaçe … tha Prof. Dr. Bardhosh Gaçe, Drejtor i Qendrës për studime Albanologjike dhe të Ballkanistikës në kuadër të Universitetit ”Ismail Qemali” në Vlorë, në fjalën e tij gjatë përurimit të librit ”Thesar Kombëtar…” vëllimi 10 dhe i veprave të tjera të autorëve shqiptarë në kuadër të Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch