Home » Archive for 15 Nëntor, 2019

Analistët: Qeveria e ardhshme me minoritetet apo me Nisma-AKR-në, por nuk e përjashtojnë mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje

Hyrja e koalicioni Nisma-AKR në Kuvendin e Kosovës dhe humbja e tre deputetëve nga Lëvizja Vetëvendosje dhe një nga Lidhja Demokratike e Kosovës, mund të krijojë vështirësi në arritjen e numrave të nevojshme për formimin e qeverisë, vetëm nga këto dy parti. Analistët politik po deklarojnë se krijimi i qeverisë në situatën aktuale politike në vend mund të bëhet përmes... 

Kryetari i Këshillin Nacional, ia numëron ministrit serb në Beograd diskriminimet ndaj shqiptarëve

Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptar (KNSH), Ragmi Mustafa së bashku me këshillat tjerë nacionale në Serbi, në kuadër të koordinimit të këshillave nacionale, në Beogead, vendosën që “Fondi buxhetor për pakicat nacionale 2020”, të orientohet kah nevojat e arsimit. Zoti Mustafa edhe me këtë rast nuk ka ngurruar që Ministrit Branko Ruzhiq t’ia përkujtoj diskriminimin... 

Opinion: Nëse dikush është i detyruar të bëjë diçka nga të tjerët

Ali Hertica  Do ishtë në interes të një demokracie që qytetarët të bisedojnë me njëri-tjetrin për çështje politike, sepse duke biseduar me njëri-tjetrin ata gjithashtu do të rishikojnë mendimin e tyr. Në mënyrë që qytetarët të ndryshojnë mendimin e tyre, diskutimi duhet të plotësojë një numër të kritereve të rrepta. Nëse dikush është i detyruar të bëjë... 

Opinion: Ku janë “patriotët” eurointegralistë turkofobë, pse nuk flasin kundër minishengenit

Nga Skënder Sadri KAPITI Sot në qendër të mediave ,të opinionit politik, diplomatik e mediatik është marrëveshja për Unionin e Ballkanit Perendimor , të një farë minishengeni ku lider i saj do të jetë Serbia, dhe që në të do të futet edhe Shqipëria. Ajo që më bën përshtypje është “indiferenca” e intelektualëve të Shqipërisë , indiferenca e mediave në Shqipëri... 

Promovohet Ditari i 8-të të akademikut Rexhep Qosja

Ju ftoj në promovimin e “Ditarit të 8-të” të akademikut Rexhep Qose ditën e premte, 15 nëntor,  ora 16:00në stendën e Botimeve Toena, në Pallatin e Kongreseve.  P.S. Bashkëngjitur do të gjeni:FtesënPorgramin e veprimtarive të Botimeve Toena, përgjatë Panirit të Librit.Me respekt për ju, Botimet ToenaEdona MarkuRedaktoreBotimet ToenaRruga “M.... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch