Home » Archive for 24 Nëntor, 2019

Pajisja e shqiptarëve të Preshevës me pashaportë kosovare premisë e bashkimit kombëtar

Nga Azgan Haklaj Paisja e shqiptarëve të Preshevës me pashaportë kosovare premisë e bashkimit kombëtar. Ide spektakolare e Ramush Haradinajt. Presheva është nyja gordiane panballkanike. Preshevarët janë autoktonë në trojet e tyre, pakicë etnike të lënë padrejtësisht nën Serbi. Presheva është degë e thyer por jo e tharë e lisit kombëtar – qendra e gravitetit... 

Sot ka përfunduar rinumërimi i 1407 vendvotimeve

Zëdhënësi KQZ Valmir Elezi ka thënë se para certifikimit të zgjedhjeve do të marrin konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme. “Tash ka përfunduar rinumërimi i 1407 vendvotimeve. Falënderojmë të gjithë zyrtarët e numërimit që me përkushtim kanë punuar në përmbylljen e këtij procesi. Sot është dita e 12 e rinumërimit që nga vendimi i PZAP-it. Para se KQZ të bëjë certifikimin... 

Nazmi Hajredini: Kërkojmë bashkangjitjen e Luginës së Preshevës me Kosovë

Më 28 Nëntor, për Ditën e Flamurit, në qytetin e Preshevës do të organizohet një marsh masiv protestues. Iniciator i kësaj proteste është OVL e UÇPMB-së e përkrahur nga të gjitha subjektet politike shqiptare në Luginë të Preshevës, Këshilli Kombëtar Shqiptar, Këshillat e Bashkësisë islame në Preshevë dhe Bujanoc si dhe organizatat joqeveritare. Kjo protestë e shqiptarëve... 

Opinion: Prokosovarizmi fallco i politikës dhe i mediave të Tiranës

Nga Skënder Sadri KAPITI Që Shqipëria, politika ,akademia,intelektualizmi dhe mediave të saj nuk u ka interesuar sa duhet dhe as si duhet Kosova, as lufta e përpjekjet e saj për liri, për të drejta kombëtare dhe për Bashkim me Shqipërinë, këtë unë e kam ditur gjithmonë sepse jam shqiptar me prindër nga Zallqi i Istogut të i Kosovës por lindur e rritur në Shqipëri dhe e... 

Opinion: Veteranët e rrejshëm dhe të instrumentalizuar

Për dallim nga luftërat tjera, Lufta për Liri, në çdo rast ka karakteristika të ngjajshme, ajo “ niset nga idealistët”( të cilët në të shumtën e rasteve tradhëtohen dhe bijnë heronjë), “ e mbarojnë trimat”( pas lufte dalin disa trima që në luftë kanë qenë larg frontit) dhe “ fitoren e gëzojnë horrat”. Zgjidhja e këtij problemi ishte më së miri... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch