Home » Archive for 29 Nëntor, 2019

“STONE CASTLE” E KOSOVËS DREJT BUBQIT TË KRUJËS

Soldariteti humanitar panshqiptar e ndërkontinental për të prekurit nga Tërmeti i Nëntorit në Durrës e Thumanë me rrethina i kalon kufijtë e shteteve, dete e oqeaneve, duke lehtësuar dhimbjet e mëdha, peshën e rëndë të tragjedisë, nevojen e gjithanshme për ndihma nga buka e ditës tek ringritja e shtëpive të jetesës të të damtuarëve. Ndaj ndihmat e ditëve të para të... 

“GAZETA E ALPEVE”: SHFLETOJMË NUMRIN E RI 19…

Këto ditë nëntori 2019 doli në qarkullim “Gazeta e Alpeve”, numri i 19-të i saj, Gazetë Rajonale, PanShqiptare, NdërBallkanike, e cila gjendet në shitje të lirë në Shqipëri e në Kosovë dhe me abonime në Rajonin Ballkanik Shqiptar (Shqipëri, Kosovë, Mali i Zi, Greqi, Kosova Lindore e Sanxhak) dhe në Itali, Zvicër, Mbretëri e Bashkuar e Britanisë së Madhe, Gjermani e Amerikë... 

28 Nëntori kujtesa historike që ben bashkë dhimbjen, krenarinë, qëndresën e solidaritetin panshqiptar

Nga Azgan HAKLAJ 28 Nëntori kujtesa historike që ben bashkë dhimbjen, krenarinë, qëndresën e solidaritetin panshqiptar. Flamuri Kombëtar në gjysëmshtizë, Kombi Ynë zemërplagosur e shpirtërngrirë. Bie kushtetuta e kufijtë e vendosur padrejtësisht mes shqiptarëve. Fatkeqësia natyrore elaboron devizën:“Një Komb – një Republikë”. Nëntori i Pestë... 

Shkёlqimi i kombit shqiptar dhe rёnia e “kombit kosovar” – Nga Islam Lauka

Veҫ shembjes sё shtёpive, pallateve dhe objekteve social-kulturore, tёrmeti i 26 nёntorit shembi edhe ngrehinёn e rreme tё “kombit kosovar”. Tragjedia e shkaktuar nga kjo fatkeqёsi natyrore, me mbi 40 tё vdekur, qindra tё plagosur dhe mijёra tё pastrehё, u perceptua si tragjedi edhe pёr shqiptarёt e Kosovёs. Goditja e tёrmetit nё Durrёs e Tiranё u perceptua si goditje... 

FAMILJA E ALI DACIT NGA RROZHAJA PRET NË SOFREN E TIJ FAMILJARË TË MBETUR PA STREHË NGA TËRMETI NË SHQIPËRI

ALI DACAJ: “Ju mirëpres që tani vëllezër dhe motra!” Poeti e publicisti, veprimtari politik e shoqëror, mësuesi i Shqipes në shkollën në Dacaj në komunën Rrozhajë në Mal të Zi, Ali DACAJ- drejtor ekzekutiv i Manifestimit Tradicional Letrar Mbarëkombëtar Poetik “Ora e Maleve” në Rrozhajë; zv/kryeredaktor i “Gazeta e Alpeve”- gazetë Rajonale, PanShqiptare e Ndërballkanike,... 

Diaspora shqiptare në Kroaci ndihmon Shqipërinë

Tërmeti në Shqipëri ka bërë që shqiptarët anembanë botës të mobilizohen për t`u dalë në ndihmë atyre që humben shtëpitë e tyre. Edhe shqiptarët e Kroacisë janë duke u munduar që me forcat e tyre të mbledhin sadopak ndihma financiare dhe humanitare për t`i dërguar atje. Ky është njoftimi i plotë i Ambasadës së Shqipërisë: DIASPORA SHQIPTARE NË KROACI, E... 

Shoqata “Studenti” në Zvicër mbledh fonde për Shqipërinë

Në organizimin për festën e 28 Nëntorit, shoqata “Studenti” në Zvicër ka mbledhur ndihma financiare për t`ua dhuruar të prekurëve nga tërmeti në Shqipëri. Shqipëria është tronditur nga një tërmet i fuqishëm në orët e para të mëngjesit e së martës. Mësohet se epiqendra e tërmetit 6.4 ballë ka qenë në Durrës, por është ndier në gjithë vendin. Dëmet materiale... 

Erdogan: Do ndërtojmë 500 banesa për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Presidenti i Truqisë, Recep Tayyip Erdogan ka bërë të ditur se do të ndërtojmë 500 banesa për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. “Shpresojmë që ekipet tona do të kryejnë punimet në vendet e përshtatshme në Shqipëri dhe si vëllezër turq do të ndërtojnë 500 njësi banimi”, ka thënë Erdogan, raporton Angjencioni i lajmeve Anadolu. Deri tani... 

Pas Kosovës, një tjetër shtet dhuron 500 mijë euro për të prekurit nga tërmeti

Kabineti i Ministrave i Azerbajxhanit ka lëshuar një urdhër “Për shpërndarjen e burimeve Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Azerbajxhanit me qëllim ofrimin e ndihmës humanitare për njerëzit që kanë vuajtur nga fatkeqësia natyrore që ndodhi në Republikën shqiptare”. Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Azerbajxhanit ka ndarë paratë nga Fondi... 

Edi Rama: Sot, njeriu më i pasur i Shqipërisë është një plak nga Medvegja

Duke folur për “Top Channel”, Rama tha se njeriu më i pasur ishte një plak nga Medvegja, që dhuroi 10 mijë lekë të vjetra. “Unë kam pas fatin sot që të njoh njeriun më të pasur të Shqipërisë. Është një burrë që nuk e di sa vjeç është. 80 apo 90 vjeç. I cili ishte nga Medvegja. E pashë dhe më ka lënë pa frymë. Dhe jam shumë i lumtur nga larg. Do shkoj ta takoj... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch