Home » Archive for 7 Dhjetor, 2019

MANIFESTIMI TRADICIONAL “ORA E MALEVE” NË RROZHAJË

Në dy ditë rradhazi, më 6 e 7 dhjetor 2019, po mbahet në Rrozhajë Manifestimi Tradicional “Ora e Maleve”, Edicioni i XI-të i tij, te Qendra për Kulturë dhe Hotel “Aldi”. Program ii veprimtari mjaft i pasur: Ekspozita “Guri i Nuses” i piktorit mirditor Pjetër Marku (te Galeria “Magaza”). Filmi shqiptar “Koncert në vitin 1936” i regjizorit Saimir Kombaro. Ansambli i... 

Përtej diellit të qelqët apo mallit për fisnikërinë

Nue Oroshi Malli i fisnikërisë përballë jetëngjitjes në timonin e besnikërisë që drejtohët prej mallëngjimit për ecjakët e drejtpeshimit të trupit i cili dirigjohet nga mendja e lëvizjeve përtej diellit të qelqet, sillet në valvitjen e valëve të jetës. Në kohën e peshëngritjeve pranë trullosjes së mendjës sillen vërdallë fushnaltat me një vijë gjarpërore që... 

Këshilli komunal i Preshevës, dje ka miratuar rebalansin për vitin 2019

Anëtarët e këshillit komunal të Preshevës kanë mbajtur mbledhjen e rregullt ku kanë shqyrtuar dhe miratuar rebalansin e buxhetit të Komunës së Preshevës për vitin 2019. Në këtë mbledhje është miratuar edhe propozim vendimi mbi taksat për vitin 2020. Poashtu këshilit komunal ka shqyrtuar dhe miratuar edhe propozim vendimin mbi programin buxhetorë të komunës së Preshevës... 

KUVENDI I REPUBLIKËS SË MAQEDONISË SË VERIUT NDAN “MIRËNJOHJE” PËR UNIONIN ARTISTIK TË KOMBIT SHQIPTAR

Sot, në kryeqytetin e Shkupit, u organizua një ceremoni solemne për të nderuar Unionin Artistik të Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhrit ë Skënderbeut” me President Mjeshtrin e Madh Azgan HAKLAJ, artist, ish-deputet i Kuvendit të Shqipërisë, autor i disa librave me interes kombëtar, i vlerësuar me çmime kombëtare e ndërkombëtare.             Kryetari... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch