Home » Archive for 9 Dhjetor, 2019

ARBËRIA APENINE KËRKON ÇERTIFIKIMIN SHQIPTAR

Nga Azgan HAKLAJ -Arbërshet e Italisë duhet të pajisen me pashaportë shqiptare -Ata janë Nderi i Kombit Tonë. -Edhe sot pas pesë shekujsh i kthejnë foshnjat e sapolindura me fytyrë nga Atdheu i të parëve. -Askush nuk i ka vlerësuar deri më sot meritat e tyre historike në fushën e kulures e të patriotizmit shqiptar dhe kontributet e dhëna për çështjen kombëtare... 

Ylljet Aliçka “Rrëfenja me ndërkombëtarë” – botohet në Iran

Të nderuar miq të librit, Romani “Rrëfenjë me ndërkombëtarë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka sapo qarkulloi në gjuhën persiane nga shtëpia botuese iraniane Degarandishan Publishing House, përkthyer nga Sadaf Abedian, studiuese në Qendrën e Edukimit dhe Përkthimit, në Danimarkë. Ky botim i fundit pason botimet e këtij romani në Francë, Norvegji... 

OVL e UÇPMB-së: Letër publike

ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËSUÇPMB-së Letër publike e OVL UÇPMB-së me rastin e 10, dhjetorit ditës ndërkombëtare për të drejtat e pakicave • Shqiptarët e këtyre trojeve pothuajse janë të vetmit në hapsirat mbarë kombëtare ku të drejtat e tyre sistematikisht dhunohen. Presioni I pushtetit të Beogradit me metoda mëtë ndryshme vazhdon të diskriminoj shqiptarët... 

AMBASADA E ZVICRËS REAGON NDAJ DEKLARATËS SË VUÇIQIT PËR REÇAKUN

“Më 15 janar 1999 në fshatin Reçak janë kryer krime masive kundër shqiptarëve, shumica e të cilëve ishin civilë të paarmatosur”, thuhet në reagimin e ambasadës zvicerane. Ambasada e Zvicrës në Kosovë ka reaguar pas mohimit që i bëri presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, masakrës së Reçakut. Në reagimin e Ambasadës së Zvicrës dhe HLC Kosova, thuhet se është... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch