Home » Archive for 10 Dhjetor, 2019

Lëvizja për Reforma themelon nëndegën e saj në fshatin Bushtran

Bushtrani sonte konfirmoi që rruga jonë e nisur para 2 viteve, ishte rruga e duhur. Një rrugëtim me sfida, por një rrugë e drejt dhe e sigurt. Me një pritje ashtu siç i ka hije një shqipëtari, sonte, në rrugëtimin tonë për rithemelimin e rikonfirmimin e degëve tona, Bushtrani tregoi për zgjedhjen që ka bërë, për përkrahjen e Lëvizjes së tyre, Lëvizjes për Reforma. Gjithashtu... 

RRENJËT ILIRO-DARDANE S’SHKULEN KURRË – ATY TOKA E QIELLI FLASIN SHQIP

Nga Azgan HAKLAJ -Kujtesë historike për sanxhakët e Pazarit të Ri dhe Nishit. -Dy treva të lashta të Qytetërimit Iliro-Dardan që nuk shuhen. -Pushtuesit barbarë nuk mundën ta ndryshojnë ADN Arbërore e ta zvogëlojnë gravitetin shqiptar. -Sanxhaku i Pazarit të Ri- Sebrenica e Parë. Sanxhakët e Pazarit të Ri dhe Nishit provinca Iliro-dardane në epokën e mbretërive,... 

Shaip Kamberi opozitës: “Unë nuk do të rikandidoj por ju premtoj se do të ju mundi me ekipin e dytë”

Sot, Kuvendi komunal i Bujanocit mbajti seancëne e 7-të të radhës. Kjo seancë u karakterizua me mjaft debate të nxehta mes partive në pushtet dhe opozitës. Por lajm befasues u dha nga Kryetari Shaip Kamberi, i cili paralajmëroi se nuk do të rikandidohet më për të parin e komunës. Që një politikani ti mjaftojnë dy mandate në udhëheqje dhe të paralajmëroj vullnetarisht mos... 

MUZEU KOMBËTARË: KRIMET SERBE NË KOSOVË PARAQITEN PËRMES FOTOGRAFIVE

Në muret e Muzeut Kombëtar të Kosovës, kanë zënë vend mbi 100 fotografi të cilat paraqesin eksodin dhe gjenocidin serb të kryer në Kosovë, gjatë periudhës mars-qershor 1999. Ka shumë dëshmi që dokumentojnë krimet serbe të kryera në vend, shumë nga to tash e 20 vjet po i ruan edhe Enver Hoxha, i cili kishte shërbyer si mjek në Zonën Operative të Llapit. Me këtë po... 

VESELI PAS INTERVISTIMIT NË HAGË: SERBIA KA KRYER SPASTRIM ETNIK NË KOSOVË

Kryetari i Partisë Demokratike, Kadri Veseli për rreth tri orë është intervistuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar lidhur me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli pas intervistës ka dhënë një deklaratë për media. “Siç kam premtuar publikisht, sot jam paraqitur për intervistim. E kam përfunduar intervistën. Vitet 90’ta kanë qenë vite të rënda për... 

Thaçi: Serbia ka kryer në Kosovë rreth 400 masakra kundër civilëve shqiptarë

“Serbia ka kryer në Kosovë rreth 400 masakra kundër civilëve shqiptarë. Ka vrarë rreth 1300 fëmijë, e kanë dhunuar rreth 20 mijë gra. Në të njëjtën kohë kemi rreth 13 mijë shqiptarë civilë të vrarë. Ritheksoj Reçaku shënon pikën kulmuese të masakrave dhe krimit kundër njerëzimit të kryer nga shteti i Serbisë në Kosovë. Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë për... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch