Home » Archive for 11 Dhjetor, 2019

Diaspora shqiptaro-kanadeze dhuron 135 mijë dollarë për të prekurit nga tërmeti

Është bërë e ditur se diaspora shqiptaro-kanadeze ka dhënë kontributin e tyre financiar prej 135.000 $ për të mbështetur përpjekjet e lehtësimit në Shqipëria pas tërmetit shkatërrues që mori shumë jetë dhe la të tjerë të pastrehë. Po ashtu diaspora kanadeze shpreh mirënjohjen e thellë për qeverinë kanadeze dhe për të nderuar David Lametti për rritjen e çështjes... 

KDNJ për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë: Kumtesë

Këshilli për të Drejtat e Njeriut për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë konsideron se viti 2019 ishte vit i vendnumërimit sa i përket respektimit dhe avancimit të të drejtave të njeriut në këto komuna.Për me tëpër, problemet e shfaqura në procesin e pasivizimit të vendbanimeve në komunat e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës, po e rëndojnë edhe më shumë gjendjen, duke pasur... 

Kundër Nobel-it për Handke-Faleminderit Turqi, Maqedoni, Afganistan dhe Ch. Doctare

Skënder Sadri KAPITI Siç duhet poetit racist, austriakut Handke iu dhe Çmimi Nobel në letërsi për meritën e “përkrahësit dhe të mbështëtesit të kriminelit dhe të regjimit genocidist të Millosheviçit”. Pra, kjo do të thotë se për të fituar Çmimn Nobel u dashka edhe plotësimi i një “standarti të ri”: atij që pavartësisht se mund të jesh letrar, shkrimtar e... 

Ftesë – Bashkim Kuçuku “Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra”

Ju ftoj të merrni pjesë në përurimin e dy librave të rinj të prof. Bashkim Kuçukut”Historiografi, risi, shformime” & “Uni krijues dhe vepra” ————–Irena Toçi Drejtore e përgjithshmeBotimet ToenaRruga “M. Gjollesha”K.P. 1420Tirane – AlbaniaTel. ++355 422 40 116Cel. ++355 68 20 677 11 botimet.toena@gmail.comredaksia@toena.com.alirena.toci@gmail.comwww.toena.com.alwww.facebook.com/botimet.toenahttps://twitter.com/TOENABOTIME1www.instagram.com/botimet_toena  Read More »

Libri i titulluar “HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS”, u përurua në Ängelholm të Suedisë

Nga: Fjala e redaktorit të librit, Prof. Fetah Bahtiri I PRIRË NGA NJERIU ME VULLNET, VRULL E ENERGJI TË JASHTËZAKONSHME – HYSEN IBRAHIMI, SHOQATA SHPEJT U SHNDËRRUA NË NJË LLOJ AKADEMIE (Libri i titulluar ”HYSEN IBRAHIMI-HERO I HESHTUR I DRITËS” autore Hyrë Tejeci-Murati, u përurua në Ängelholm të Suedisë, Ängelholm, 7 dhejtor 2019) Në botën në... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch