Home » Archive for 4 Maj, 2020

Kosovë: Gjendet trupi i pajetë i Besnik Osmanit nga Presheva

Njësiti i Kërkim Shpëtimit të FSK-së mbështetë Policinë e Kosovës për nxjerrjen e një trupi të pajetë, raporton FSK. „Njësiti i Kërkim Shpëtimit malor i Gardës Kombëtare të FSK-së sot ka kryer një operacion të kërkimit dhe nxjerrjes së trupit të pajetë të qytetarit B.O. të zhdukur disa javë më parë.Pavarësisht terrenit të papërshtatshëm dhe të vështirë... 

Opinion: ‘Fituesja’ e zgjedhjeve të humbura

Shkruan: Nehat Hysen iVjosa Osmani ka bërë gabim fatal duke u rrjeshtuar me Vetëvendosjen dhe Albin Kurtin, kundër LDK-së.Pra, me kundërshtarët politik të LDK-së, nga jashtë,pretendon që ta fitojë betejën kundër Isa Mustafës, Agim Veliut e Lutfi Hazirit, si ‘kali i Trojës’, ta pushtojë ‘kalanë’ e LDK-së nga brenda. Madje edhe duke dhënë ‘autogola’... 

Politikanët shpesh vendosin sundimin e tyre përmes dhunës

Ali Hertica  Politika është një koncept i gjerë dhe përfshin çdo formë të veprimtarisë së pavarur udhëheqëse. Sidoqoftë, nënkuptojmë nga politika: udhëheqja ose ndikimi në udhëheqjen e një njësie politike (shteti). Nga sociologjia ne mund të përcaktojmë vetëm gjendjen moderne nga një mjet specifik që e karakterizon atë: aplikimi i dhunës fizike. Dhuna nuk është... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch