Home » Archive for 18 Maj, 2020

“Teatri” si simbolikë e reagimit qytetar

Nga Mentor Kikia Prishja apo mosprishja e ndërtesës së Teatrit Kombëtar, në vend që të ishte një çështje e pastër ligjore, sa i takon mbrojtjes së trashëgimisë së qytetit, u shndërruar në një tifozeri politiko-popullore. Peticione të pështira, ca pro e ca kundër shembjes, zëvendësuan logjikën funksionimit të ligjit dhe shtetit. Ndërtesa u shemb. Dhe padyshim, jo aq... 

Nuremberg për krimet e diktaturës dhe neodiktaturës – Shembja e teatrit epilog i demokracisë -prolog i totalitarizmit

Ideologjia neootomane e Edi Ramës rrezikon zhbërjen, jo vetëm kulturore, por edhe etnike, territoriale.Havzi Nela dhe Blendi Shahu sfiduan regjimet e atit dhe të birit.Armatat e artistëve tmerri i diktaturave.Sovrani duhet të marrë në dorë fatet e veta.Unioni Artistik i Kombit Shqiptar “Kalorës i Urdhëri të Skenderbeut” ju ban thirrje shqiptarëve.Të gjithë në shesh... 

Politika shihet si standard e një kështjelle të mbyllur

Ali Hertic Dhe kjo nuk duhej të ishte nënvlerësuar sepse tani është bërë një prirje e përgjithshme që rebelimi kundër elitave moderne (ekonomike dhe politike) ndryshe nga e kaluar – argumentoi se duhet të bëhet një ndryshim midis të vjetërve elitë në formën e aristokracisë, por ajo nuk ekziston më në vendin tone,dhe elita moderne, por e përkohshme individuale, vendimmarrës... 

Shtëpia e Shëndetit në Preshevë të emërtohet: ‘Doktor Reshat Ymeri’!

Shkruan: Nehat HyseniNë shenjë nderimi e respekti për figurën heroike të luftës së Shqiptarve të Luginës së Preshevës për liri dhe si legjendë e vërtetë në misionin fisnik të mjekësisë preshevare, Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë ta emërtojmë me emrin e Doktor Reshat Ymerit.Në këtë mënyrë do e nderonim këtë figurë madhështore dhe do i bënim nderë Preshevës... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch