Home » Archive for 19 Maj, 2020

Ambasada e SHBA zbardh diskutimin mes Ramës dhe Yuri Kim, së shpejti takim me Bashën

Ambasada Amerikane ka zbardhur takimin, që u zhvillua sot mes ambasadores Yuri Kim dhe kryeministrit Edi Rama. Përmes një postimi në ‘Facebook’, ambasada zbulon se ata kanë biseduar mbi ngjarjet e fundit dhe u pajtuan se është thelbësore që Shqipëria të vijojë në rrugën e saj drejt arritjes së dakortësisë për reformën zgjedhore. Ambasada e SHBA-së ka paralajmëruar... 

Teatri Kombëtar në Tiranë u rrënua ashtu si Muzeu i UÇK-së në Durrës në Maj 2004

Nga Ilir Malindi dhe Skënder Kapiti Gjatë luftës për çlirimin e Kosovës objekti “Drenica” në Durrës u bë qëndra kryesore e mobilizimit të mijra vullnetarëve të UÇK-së , kryesisht e atyre që vinin nga diaspora por edhe nga gjithë hapësira e trojeve shqiptare. Njëkohësisht ajo shërbeu edhe si pikë shpërndarje dhe akomodimi e të dëbuarve nga Kosova dhe e bashkimit të... 

Saga e lirisë e Gjergjit të UÇK-së

Në një cikël shkrimesh për UÇK-në, aksionet e saj në Luftën e Koshares, të djemëve dhe vajzave nga të gjitha trojet etnike të Kombit Shqiptar, kam nënvizuar faktin se aty merrnin pjesë bijtë dhe bijat me të mirë të Atdheut që iu kishin përgjigjur thirrjes “Një Komb një qendrim”, “O sot o kurrë për liri e për flamur”. Ata kishin vendosur të... 

Populisti ka një pamje konservatore të rendit shoqëror

Ali Hertica Mangësia e dytë e sistemit aktual të demokracisë përfaqësuese është se favorizon populizmin politik. Ne e gjejmë versionin klasik të populizmit midis gurusve politikë të vetëshpallur që imponojnë një “identitet kolektiv” te njerëzit (duke mohuar kështu diversitetin e tyre të ndërsjellë) dhe pretendojnë të njohin dhe përfaqësojnë “vullnetin... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch