Home » Archive for 22 Maj, 2020

Këshilli Nacional Shqiptar: Urime nxënës librat nga Shqipëria që nga shtatori

Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptar, Ragmi Mustafa, pas një pune të jashtëzakonshme ka dhënë lajmin që nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës e presin me dekada. Janë siguruar tekstet nga Shqipëria për nxënësit shqiptar të shkollave fillore në Luginë. Postimi i z.Mustafa Një super lajm! Që nga shtatori filloristët e Luginës do të përdorin të njëjtat... 

LLESH NIKOLLË DOÇI I 300 DUVAKËVE TË KUQ

Nga Ramiz LUSHAJ             Llesh Nikollë Doçi është një ndër figurat e shquara të Lurës e Dibres, i Kombit Shqiptar, që në etno-histori, botime historike e letrare, folklorin panshqiptar, njihet ndryshe dhe si “Llesh Nikollë Doçi – kreu i Derës së Parë të Lurës”, “Llesh Nikollë Doçi i 300 duvakëve”, “Lleshi... 

KOSOVA E KA ZGJEDHUR RRUGËN E VET EVROPIANE PRO-AMERIKANE

MA. AGIM ALIÇKAJ -Kundërshtimi i politikës së gabuar të ambasadorit Grenell është veprim pro-Amerikandhe detyrë kombëtare Kemi pse të krenohemi me bukurinë, kulturën, traditën, historinë dhe vlerat e larta njerëzore të kombit shqiptar. Por kemi edhe pse të turpërohemi me mangësitë, vlerat e ulëta dhetë këqijat e shumta të një pjese të vogël të kombit. Punët... 

Plavë- Gucia Edeni Shqiptar

Aty ku e ka folenë Shqiponja, ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri.Një komb-një histori.Plava dhe Gucia, 2 hirushet e trojeve tona etnike përkunden prej mijëra vjeçarësh në djepin e legjendave.Aty, Lahuta e lashtë iliriane me tingujt kumbues dhe vajtimtarë përjetëson simbolet e pavdekshme të historisë shqiptare, Teutën dhe Gentin, Gjergj Kastriotin e Oso Kukën, Ali Pashë... 

Në vend të ngushëllimit për Profesorin e nderuar dhe shumë të respektuar Masar Rizvanollin

Nga z. Hysen Ibrahimi Në vend të ngushëllimit për Profesorin e nderuar dhe shumë të respektuar Masar Rizvanollin, i cili ndërroj jetëme 21 maj 2020, po japim intervistën e tij, e realizuar ne vitin 2014 dhe 2016 me këtë titull: TRADICIONALISHT, MËRGATA SHQIPTARE KA KONTRIBUAR SHUMË NË RUAJTJEN E VETËDIJES KOMBËTARE[1] Kështu u shpreh Prof. dr. Masar Rizvanolli gjatë intervistës... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch