Home » Archive for 29 Maj, 2020

Josep Borrell: Kosova dhe Serbia nuk i kanë duart e lira që të vendosin çfarëdo të duan, dihet se sa e ndjeshme është të ndryshohen kufijtë

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në një bisedë me disa gazetarë të vendeve evropiane, foli të premten edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Borrell tha se BE-ja është e gatshme për vazhdimin e dialogut, porse duhet pritur sqarimi i situatës politike në Kosovë. “Ne nuk jemi në garë me Shtetet e Bashkuara të... 

SHBA bënë thirrje për respektimin e vendimit te Gjykatës Kushtetuese

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian bënë thirrje për respektimin e vendimit te Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që i hapi rrugën formimit të qeverisë se re së vendit. Ata bënë thirrje gjithashtu për një tranzicion të rregullt të pushtetit dhe thanë se respektimi i vendimit të gjykatës nënkupton mbështetje për sundimin e rendit dhe ligjit në Kosovë.  Read More »

Arban Abrashi: Posa t’i marrin ato nga Gjykata Kushtetuese, do të bëjnë kërkesë për seancën e Kuvendit të Kosovës

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arban Abrashi ka deklaruar se si LDK po presin materialet dhe shkresat përcjellëse dhe posa t’i marrin ato nga Gjykata Kushtetuese, do të bëjnë kërkesë për seancën e Kuvendit të Kosovës, ku do të votohet Qeveria Hoti. Abrashi tha se e kanë pritur një vendim të tillë nga Gjykata Kushtetuese, pasi edhe komentet e tyre... 

BE: FTOJMË TË GJITHË AKTERËT POLITIKË QË TA ZBATOJNË VENDIMIN E KUSHTETUESES

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ka reaguar pas vendimit të së enjtes së Gjykatës Kushtetuese, ndaj dekretit të presidentit Hashim Thaçi, për mandatimin e Avdullah Hotit për kryeministër. Përmes një deklarate BE-ja ka bërë thirrje që të respektohet dhe zbatohet vendimi i Kushtetueses. “Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, si parim kyç i sundimit të ligjit,... 

Kundërshtarët e përdorin një kuptim ndryshe nga e vërtetë

Ali Hertica Sipas mendimit tim, shkaku kryesor i rezistencës së ashpër brenda GroenLinks kundër përdorimit të termit liberalizëm mund të gjurmohet kryesisht në një çështje semantike. Kundërshtarët e përdorimit kanë një kuptim të ndryshëm nga sa thonë në të vërtetë. Mbrojtësit e kursit liberal i referohen përqafimit të konceptit të autonomisë, ku kundërshtarët... 

Goditja e emblemës kombëtare është tradhëti ndaj Atdheut, milot’ i pret fati i hamzave

Gjergj Kastrioti nuk ishte kryqëtar por konstruktor i Shtetit Arbëror, i cili ngadhënjeu 25 -vite mbi Perandorinë Osmane.Harku i Triumfit, është atje në Lisusin e lashtë ilir.Besëlidhja e Lezhës, kryefjala e historisë sonë kombëtare është vepër e Gjergj Kastriotit.Ajo është proludi i epokës së lavdishme të Kombit tonë.Ky kuvend vendosi me besën e Zotit, fuqinë e mendjes,... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch