Home » Archive for 1 Korrik, 2020

Viola von Cramon shpreson në arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi në vjeshtë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka thënë se shpreson që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të finalizohet me një marrëveshje për njohje reciproke në vjeshtën e këtij viti. Sipas saj, këtij synimi i paraprin një konferencë në Paris ndërmjet të dyja palëve, me presidentin francez, Emmanuel Macron si nikoqir. Përmes një video-mesazhi në... 

Matthew Palmer: SHBA mbetet e angazhuar për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit Matthew Palmer dhe emisari special evropian për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak thanë sot se SHBA dhe BE nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një video-konferencë për “Dialogët ballkanikë, organizuar nga Concordia, Instituti East West (EWI) dhe Fondi i Beogradit për Përsosmëri... 

Një deklaratë është se demokracia është forma më pak e keqe e qeverisjes

Ali Hertica Politika është një subjekt i ngarkuar,jo vetëm tani në të vërtetë me shekuj politika nuk ka pasur një reputacion të mirë. Logjike gënjeshtra, fakte shtrembëruese – gjëra që tani duken të zakonshme – por edhe keqpërdorim i plotë i pushtetit dhe më keq: vrasje dhe luftë, nuk janë të gjithë emër i mirë. Varianti demokratik i politikës dhe struktura... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch