Home » Archive for 3 Korrik, 2020

Filozofia shoqërore midis politikës – ekonomisë dhe shtetit

Ali Hertica Ka filluar një mijëvjecar i ri, por historia vazhdon. Sidoqoftë, disa filozofë pretendojnë se fundi i historisë është në të njëjtën kohë, për shkak të fitores globale të liberalizmit. Në nivelin ekonomik, politik dhe shoqëror, mbizotëron sot liberalizmi që nuk do të humbasë më ndikimin e tij, pohojnë këta filozofë. Ekonomikisht, tregu i lirë është i... 

Bujanoci del në mbrojtje të Thaçit e Veselit: UÇK-ja bëri luftë të drejtë

Komuna e Bujanocit në Luginën e Preshevës ka reaguar ndaj pretendimeve që Zyra e Prokurorit Special ka ngritur për krime lufte kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit. Në deklaratën e nënshkruar nga Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi, si dhe kryetari i Kuvendit, Adnan Salihu, konfirmohet qëndrimi dhe bindja e paluhatshme se lufta mbrojtëse... 

Avdullah Hoti: Kosova gati për takimin në Uashington

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti gjatë deklaratës së mbajtur këtë të Premte në Pallatin e Brigadave gjatë vizitës zyrtare në Tiranë, u shpreh se është në koordinim me të deleguarin special të SHBA për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës,  Richard Grenell, për caktimin e një date tjetër për tu ulur në tryezën e dialogut. I pyetur nga gazetarët, Hoti u shpreh... 

Shaip Kamberi: Nga përsëritja e zgjedhjeve në komunë e Bujanocit kemi fituar edhe deputetin e tretë

Bartësi i Listës së koalicionit të partive shqiptare në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, Shaip Kamberi ka njoftuar se nga përsëritja e zgjedhjeve në 9 vendvotime të komunës së Bujanocit, shqiptarët kanë arritur të sigurojnë edhe mandatin e tretë. Postimi i Kamberit: Tre mandate për deputet të siguruara tashmë nga “ADSH- Lugina e Bashkuar”, si rezultat i një bashkëpunimi... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch