Home » Archive for 7 Korrik, 2020

Avdullah Hoti: Macron u zotua se Franca përkrah Kosovën në dialogun me Serbinë

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se se ndihet i nderuar nga pritja që iu bë në Pallatin Elysee dhe se Macron iu zotua se Franca përkrah Kosovën në dialogun me Serbinë. Ai ka folur rreth takimit të tij me presidentin francez Emmanuel Macron në Paris. Hoti ka publikuar disa fotografi nga takimi në pallatin presidencial të Francës. Ai pas takimit me Macronin... 

A tregojnë rezultate votuesit radikalë të populistëve

Ali Hertica Sa i përket dezinformatave politike, ne gjetëm një ndryshim midis mbështetësve të partive populiste dhe jo-populiste, por vetëm nëse dallojmë mbështetës të partive radikale populiste të krahut të djathtë nga pjesa tjetër. Individët në kategorinë e fundit u karakterizuan mesatarisht nga një shkallë më e lartë e dezinformatave politike në krahasim me të gjithë... 

Richard Grenell mbështet BE-në për rikthimin e Kosovës dhe Serbisë në tryezën e dialogut

Përfaqësuesi Special Presidencial i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Richard Grenell, në një prononcim ekskluziv për Gazetën Express ka folur për iniciativat e fundit të Bashkimit Evropian për rikthimin e Kosovës dhe Serbisë në tryezën e dialogut. Grenell thotë se nisma e Evropës ka mbështetjen e plotë të SHBA’së dhe se është i lumtur teksa sheh evropianët që po... 

Mirosllav Lajçak diskuton me zyrtarë të lartë gjermanë për dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, Mirosllav Lajçak, tha se ka pasur “diskutime të thella” me zyrtarë të lartë gjermanë për dialogun Kosovë-Serbi, i cili pritet të vazhdojë më 12 korrik. Lajçak është takuar me presidentin e Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, ministrin e Jashtëm, Heiko Maas dhe zyrtarë tjerë të qeverisë... 

OVL e ÇPMB: Reagim

Provokimi i policisë dhe organeve të sigurisë të shtetit serb ndaj shqiptarëve të Kosovës Lindore po vazhdon. Qëndrimet armiqësore të Beogradit ndaj shqiptarëve janë sistematike, shekullore. Pushteti i Beogradit vazhdon me avazin e vjetër. Vetëm mënyrat e mjetet ndryshojnë. OVL e ÇPMB – së reagon fuqishëm ndaj provokimeve të rradhës që kanë për qëllim heshturazi shpërnguljen... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch