Home » Archive for 8 Korrik, 2020

Një koncept i përgjithshëm i populizmit

Ali Hertica Fjala populizëm është keqpërdorur për vite me rradhë në epokën tonë. Një politikan që përdor demagogji ose vërejtje raciste quhet populist, jo demagog apo racist. Nfarë marrëzie është ajo. Dhe pastaj të dihet se fjala populizëm ishte përdorur tashmë si një fjalë betimi për mesin e shekullit XIX të socialistëve rusë, narodniki. Tani që ish e quan politikani... 

Letër publike e OVL-UÇPMB-së

ORGANIZATA E VETERANËVE TË LUFTËSUÇPMB-së Letër publike e OVLUÇPMB-së me rastin e 10, dhjetorit ditës ndërkombëtare për të drejtat e pakicave • Shqiptarët e këtyre trojeve pothuajse janë të vetmit në hapsirat mbarë kombëtare ku të drejtat e tyre sistematikisht dhunohen. Presioni I pushtetit të Beogradit me metoda mëtë ndryshme vazhdon të diskriminoj shqiptarët... 

Presidenti Thaçi: Të hënën do të udhëtojë për në Hagë për intervistë

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, të hënën do të udhëtojë për në Hagë si i ftuar nga Prokuroria Speciale për t’u intervistuar. Ai ka thënë se uniteti qytetar, bashkëjetesa ndëretnike, stabiliteti institucional dhe besimi në institucione janë të domosdoshme që Kosova ta jetësojë vizionin që të jetë pjesë e NATO-s, Bashkimit Evropian.   Njoftimi i... 

Protesta të dhunshme në Beograd pas rikthimit të karantinës

Pak pasi Presidenti serb Aleksandër Vuçiq njofti se kryeqyteti dhe shumë vende të tjera do të jenë në karantinë në fundjavë, filluan idetë për protesta. Por, askush nuk i priti aq shpejtë dhe masive. Mijëra njerëz u mblodhën shpejt dhe disa arritën të futen në parlament. Por, ky triumf i protestuesve nuk zgjati aq shumë. Policia ndërhyri dhe i nxorri jashtë. Pak më vonë... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch