Home » Archive for 15 Korrik, 2020

Doli nga shtypi libri i 19 i Shoqatës Trojet e Arbrit :”Àt Shtjefën Gjeçovi shkencëtar e atdhetar”

Nue Oroshi EMRI I ÀT SHTJEFËN GJEÇOVIT EDHE PAS 90 VJETËVE TË VRASJES FIZIKE SHËNDRITË NË PANTEONIN E KRISTALTË TË ATDHETARISË SHQIPTARE Si çdo herë tashë e 16 vjet me radhë Shoqata e Intelektualëve Shqiptar “Trojet e Arbrit”u shqua në ndriçimin e shumë ngjarjeve historike dhe shumë personaliteteve shqiptare të cilët kanë lënë gjurmët e pashlyera ne... 

Një koncept i demokracisë i kërcënuar nga uzurpimi edhe trivialiteti

Ali Hertica Në filozofinë politike të shekullit të kaluar, ishte kundërshtimi me totalitarizmin që bëri të mundur dhënien e përmbajtjes së re për një koncept të demokracisë të kërcënuar nga uzurpimi, madje edhe nga trivialiteti. Demokracia, u tha, nuk bën numra me “regjimet” e tjera politike ose socio-politike (për shembull monarkinë ose aristokracinë), pranë... 

Nesër në ora 16:00 në Bruksel do të takohen Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti me Presidentin e Serbisë Aleksanadër Vuçiq

Nesër në Bruksel do të takohen kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, me ndërmjetësim të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borell, dhe emisarit për dialogun, Miroslav Lajçak. Siç është konfirmuar në një komunikatë për media nga zyra e BE-së në Prishtinë, takimi i nivelit të lartë do të fillojë në... 

Të premten në ora 10: 00 thirret seanca konstituive e përbërjes së re të Kuvendit Konunal të Bujanocit

Sipas Rregullores së punës së KK të Bujanocit, seancën konstituive e ka ftuar këshilltari më i vjetër, Stojança Arsiq. Në rend të ditës të kësaj seance do të jet, betimi solemn i këshilltarëve të rinjë të dalë nga zgjedhjet e fundit, raporti i Komisionit Konunal Zgjedhor dhe zgjedhja e kryetarit, zëvendës kryetarit dhe sekretarit të Kuvendit Konunal të Bujanocit.Pas zgjedhjes... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch