Home » Archive for 23 Korrik, 2020

Opinion: Ku e kanë hallin e vërtetë turkofobët në Kosovë ?!

Nga Skënder Sadri KAPITI Në Kosovë u bë nga disa qytetarë një protestë kundër ndërtimit të Xhamisë së Madhe në Prishtinë, sikurse vazhdimisht shkruajnë edhe disa islamofobë e që zërojnë e zhurmojnë disa altoporlantë kriptokristianë me emra muslimanë, materialistë, ateistë, fanatikë kristianë islamofobë sidomos nga Kosova të cilët për t’u dukur se janë... 

Gushti, simboli i betejave për liri e bashkim kombëtar, kushtrim për unifikimin e votës së shqiptarëve në Mal të Zi

Me dt 30 gusht do të mbahen zgjedhjet në Mal të Zi.Shqiptarët do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e vet në Parlamentin e Republikës së Malit të Zi.Është momenti kur shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Luginës së Preshevës, të diasporës, kryeqendrat e tyre politike Tirana, Prishtina, Shkupi, me sy, veshë, zemër dhe mendje, me përgjegjësi... 

Marrëdhëniet midis demokracisë dhe themelet ontologjike qendrore të sajë

Ali Hertica Termi ontologji synon politikisht filozofët zakonisht mbi supozimet për ekzistencën ose tiparet themelore të jetës politike .Për shembull, pikëpamja që një rend demokratik varet thelbësisht nga ai tradicional duke e përdorur atë bën një thënie ontologjike. Pretendimet ontologjike janë të një rendi të ndryshëm sesa pozicionet normative,aty ku është një ontologjike... 

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është ftuar nga Gjykata Speciale, thot se do t’i përgjigjet kësaj ftese

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka njoftuar se është ftuar nga Gjykata Speciale. Përmes një postimi në Facebook Ahmeti ka thënë se do t’i përgjigjet kësaj ftese. Njoftimi i plotë: Të nderuar qytetarë, sundimi i ligjit dhe arritja e drejtësisë së mirëfilltë joselektive, vendore dhe ndërkombëtare, janë synim dhe detyrim i imi i përhershëm... 

Reagim i Vuçiqit pas arritjes së koalicionit mes partive politike shqiptare në Bujanoc

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq sonte në studion e RTS-it ka folur mjaft i mllefosur për formimin e koalicionit qeverisës në Bujanoc nga gjitha partitë politike shqiptare. Duke folur për edicionin informativ të televizionit shtetëror serb, Vuçiq ka thënë se shqiptarët po kërkojnë pushtet në nivel qendror me vetëm 1 përqind të votave, ndërsa po përjashtojnë nga pushteti... 

Fondacioni Biberaj ndanë 40 bursa akademike në vlerë prej 1 milionë e 160 mijë dollarësh, 5 përfitues nga Presheva

Fondacioni Biberaj ka ndarë 40 bursa akademike me vlerë prej 1 milionë e 160 mijë dollarësh, për 40 studentë për studimet “Bachelor” në Institutin Teknologjik të Roçesterit në Kosovë -Fondacioni i Universitetit Amerikan në Kosovë. Ky fondacion në SHBA ua jep këto 40 bursa për nxënësit me rezultate të larta akademike e që kanë nevojë për ndihmë financiare. Në... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch