Home » Archive for 28 Korrik, 2020

Qeveria e Kosovës merr vendim, për ndërmarrjen e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19

Në pajtim me Rregulloren e Punës së Qeverisë, është mbajtur mbledhja korresponduese (mbledhje elektronike), me kërkesë të kryeministrit të Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, në të cilën është shqyrtuar dhe është miratuar Vendimi për ndërmarrjen e masave, me qëllim të parandalimit të përhapjes dhe kontrollit të infeksionit COVID-19. Pas analizës së situatës epidemiologjike... 

Kamberi e Mustafa, letër kryeministrit të Kosovës: Përjashtone Luginën për kërkesën për teste

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve të Luginës, Ragmi Mustafa dhe deputeti popullor Shaip Kamberi i kanë dërguar letër Kryeministrit të Republikës së Kosovës z.Hoti, Ministrit të Shëndetësisë, z.Zemaj dhe drejtorit të IKSHPK-së, z.Naser Ramadani, ku kanë kërkuar përjashtimin e Luginës së Preshevës nga kufizimet e reja të paralajmëruara për hyrje dhe dalje në... 

Komuna e Preshevës: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet

Komuna e Preshevës apelon te qytetarët e saj për respektimin e masave që janë ndërmarrë për shkak të përhapjes së virusit Covid 19. Postimi i plotë: Kujdes, do të mbani përgjegjësinë vet Edhepse pas çdo mbledhje të shtabit komunal për situata të jashtëzakonshme ku kemi nxjerrë konkluzione dhe vendime për të rrespektuar masat si distancën sociale, përdorimi i... 

Mbivendosja midis liberalizmit klasik dhe konservatorizmit

Ali Hertica  Në një diskutim të liberalizmit, është e vështirë të shpëtosh termin neo-liberalizëm, nëse vetëm sepse është një fjalë e preferuar betimi e kundërshtarëve të liberalizmit. Në shpesh përdoret nga kundërshtarët nga këndi i majtë i spektrit politik. Termi neo-liberalizëm i referohet gjithçkaje që në sytë e kundërshtarëve politikë është e lidhur... 

Opinion: Neootomanizmi, rrezik i madh për kombin Shqiptar!

Zgjerimi i mentalitetit të neootomanizmit turk mbi trojet shqiptare është rreziku imediat për popullatën shqiptare dhe të ardhmen e saj, që qeveritë shqiptare ajo e Shqipërisë dhe Kosovës dhe pjesërisht klasa politike e shqiptare në Maqedoninë e Veriut dhe në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë duhet marrë si një çështje shumë urgjente. Qeveria turke me platformën e saj Neootomane... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch