Home » Archive for 29 Korrik, 2020

ZGJIMI I TOKËS – romani i shkrimtarit norvegjez Knut Hamsun – Fitues i Çmimit Nobel 1920

Të nderuar Miq të Librit dhe të Botimeve Toena.Me kënaqësi ju njoftojmë se sapo hodhëm në qarkullim një nga kryeveprat e letërsisë botërore të shekullit të 20-të: ZGJIMI I TOKËS – romani i shkrimtarit norvegjez Knut Hamsun – Fitues i Çmimit Nobel 1920. ZGJIMI I TOKËS konsiderohet ndryshe si romani epik i njeriut dhe i natyrës. Një burrë dhe një grua,... 

Bashkësia Islame në Preshevë njofton besimtarët se si duhet ndjekur rregullat për ceremonin e festimit të Kurban Bajramit

Në emër të Bashkësisë Islame në Preshevë, t’ ju uroj festën e Kurban Bajramit që është ditë e premte me 31 korrik 2020. Siç jeni në dijeni se ne dhe e tërë bota jemi duke kaluar në momente të vështira të pandemisë covid 19 dhe po kalojmë në rrethana të ndryshme të jetës sonë, jemi detyruar të marrim edhe disa masa mbrojtëse për ceremonin e festimit të Kurban Bajramit. 1.... 

Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi

Nga Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 29.07.2020 POETI MIRKO GASHI KA SHKRUAR PAK POR KA SHKRUAR BUKUR DHE PËR DALLIM NGA NJË NUMËR JO I VOGËL I POETËVE (Me rastin e 25 vjetorit të shkuarjes në amshim, të poetit të Madh Mirko Gashi) Vargje të poetit Mirko Gashi[1]: ”jetoja zi e më zi, skamnor e i pasur, por i tëri në poezi”, – nxjerrë nga poezia e titulluar... 

Ministri Zemaj: Qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka sqaruar se qytetarëve të Shqipërisë dhe të Luginës së Preshevës nuk do t’u kërkohet testi për Covid-19 me rastin e hyrjes në Kosovë .Këtë lajm Zemaj e bëri përmes një statusi në Facebook, ku ka takuar ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Ky është statusi i tij i plotë: Sapo u takova me ambasadorin e... 

EDHE NË MESJETË, LIDHJA TREGTARE, KULTUROREE RAJONIT TË VRANJËS, LUGINËS SË PRESHEVËS ISHTE ME PRISHTINËN DHE KOSOVËN

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Lugina e Preshevës, në  Mesjetë ishte fushë e shumë ngjarjeve historike e luftarake për shumë arsye, por arsyeja më e rëndësishme  ishte ajo sepse Karadaku i Preshevës u bë një vijë komunikacioni e qarkullimi tregtar e kulturor me shumë rëndësi. Gjegjësisht, Lugina e Preshevës u bë varijantë e udhës më shumë rëndësi... 

Pika fillestare e arsimimit politik dhe shoqëror është një rezultat i këndshëm, por jo qëllimi i synuar

Ali Hertica  Kapitulli  i manualit të sociologjisë përdor përkufizimin e mëposhtëm të sociologjisë: “Sociologjia studion strukturat dhe proceset e politikës dhe shoqërisë në marrëdhëniet e tyre të ndërsjella dhe e bën këtë duke studiuar çështje politike dhe sociale duke përdorur koncepte nga shoqëria Shkenca “. Quite me plot gojë, por gjithsesi... 
© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch