Home » Archive for Gusht, 2020

INTERVISTË ME Z.AGIM ALIÇKAJ MBI BISEDIMET KOSOVË-SERBI DHE ÇFARË PRITET TË NDODH ME 4 SHTATOR

SHQIPTARO-AMERIKANI AGIM ALIÇKAJ: AMERIKA, SHPRESA E KOSOVËS DHE E MBARË KOMBIT SHQIPTAR LUMTURIJE BEKAJ Për aktivistin shqiptaro-amerikanin, Agim Aliçkaj, negociatat me Serbinë, janë ndërmarrje e madhe me rëndësi ekzistenciale për të ardhmen e Kosovës, dhe se ato kërkojnë seriozitet, unitet dhe legjitimitet të lartë, për tu realizuar me sukses dhe pranuar nga populli... 

Frashëllinjtë flamurtarë të Kombit

Nga Azgan Haklaj Naim Frashëri dishepull i lirisë, apostul i shqiptarizmit, ideolog i Bektashizmit, konstruktor i bashkimit kombëtar, Shtetit Komb të shqiptarëve, arkitekt i doktrinës së integrimit dhe progresit të Shqipërisë midis kombeve të civilizuara Meditim në vitin jubilar të 120- vjetorit të kalimit në amëshim të Bilbilit të Gjuhës Shqipe, Rilindasit të shquar... 

MOS E HUMBNI SHPRESËN!

Leonora Laçi “Shqipëria ka të ardhme. Mos e humbni shpresën! Tani po fillon gjithçka.” Këto ishin fjalët e Marianna Graf në një kohë të zymtë, që ia drejtonte shpesh njerzëve që takonte sa në një cep, në cepin tjetër të Shqipërisë. Sa e vështirë është ta ruash shpresën, e kur e ke humbur ta rikthesh  atë, tek një popull që e kishte humbur... 

Ndodh mrekullia në QSUT: Operacioni i vështirë i shpëton jetën foshnjes 12 ditëshe

Tiranë – Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se përpos situatës nga Covid, një lajm i mirë është se një bebe vetëm 12 ditëshe ja ka dalë me sukses pas një ndërhyrje. Manastirliu përmes një postimi në Facebook, shkruan se ndërhyrja delikate është kryer nga ekipi i kardiokirurgjisë në QSUT, ku pavarësisht situatës... 

Tensionet luftarake turko-greke dhe turkofobët shqiptarë

Nga Skënder Sadri KAPITI Edhe sikur ta zëmë se Turqia nuk mbështet dhe nuk përkrah Shqipërinë e Kosovën, turkofobët sidomos ca nga Kosova  nuk kanë pse të jenë kaq fanatik e urrejtes të madhenj  kundër Turqisë, pasi prej  Turqisë,  të paktën, shteteve shqiptare dhe shqiptarëve nuk i vjen asnjë kërcënim dhe asnjë e keqe, dhe se Turqia... 

KNSH: LIBRI SHKOLLORË BËHET REALITET NË LUGINËN E PRESHEVËS

Shumë i lumtur e historike që tekstet shkollore nga Shqipëria sot janë bërë realitet në Luginën e Preshevës, pasi që ka kryer të gjitha procedurat doganore Shtëpia Botuese Albas. Më se dy dekada mungesë të teksteve shkollore e gati dy vite përpjekje e angazhim të Këshillit Kombëtar Shqiptar realizohet një nga synimet e prioritetizuara të shqiptarëve në Preshevë,... 

Në “Bandën” e Haklajve apo me “Bandën” e Berishës??!!

Partia Demokratike nuk është lopë për t’u mjelë e vreshtë për t’u vjelëËndrra e Kreshnik Çollakut për t’u  bërë Lalë Krosi do mbetet utopi Historia nuk përsëritet dy herë ÇollakBota është e guximtarëveDikur ju guxuat si emisar, por mos guxoni sot të godisni vlerat e PD-sëGjuha Shqipe e sidomos dialekti gegnisht i saj në të dy variantet si gjuhë... 

Korrupsioni përshkruhetsi pasoj ekonomike, paqëndrueshmëria politike e shtetit

Ali Hertica  Korrupsioni përshkruhet nga Transparenca Ndërkombëtare, kryesore për këtë problem, si “keqpërdorim i pushtetit të besuar publik për interesa private”. Studimi i letërsisë tregon se shkaqet e problemit mund të gjenden kryesisht në cilësinë e qeverisjes, të tilla si një politikë e padukshme dhe mungesa e sigurisë juridike. Një shkak i dytë ka... 

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar shpartalloj strategjine e Ministrisë së Kulturës për zhbërjen e identitetit kulturor dhe shterrimin e trashëgimisë shpirtërore

Propozimi për në UNESKO i Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës rehabilitim i diktaturës dhe goditje e lashtësisë së trashëgimisë shpirtërore të Kombit Shqiptar.Është viti i 18-të i veprimtarive mbarëkombëtare kulturore artistike të UAKSH-së të cilat shpalosin vlerat e jashtëzakonshme të folklorit shqiptar, ku gjejnë pasqyrimin e vet margaritarë të rrallë dhe... 

Turqia nuk i ka në hesap manovrat greko-qipro-italo-franceze

Nga Skënder Sadri KAPITI Greqia, Franca, Italia dhe Qipro  zhvillojnë nga e mërkura deri të premten një manovër të përbashkët ushtarake në jug të Kretës, në Mesdheun Lindor. Kjo bëhet me qëllim që ta vënë në presion Turqinë, e cila nuk i ka në llogari as Italinë dhe as Francën të cilat janë rrjeshtuar përkrah Greqisë, sepse Turqia eshte forca e dyte ushtarake... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress